תשובות לעשרים ש"ט – 10/04/2020

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 45

 1. מה מכונה בבריטניה "מס' 10"? (תשובה: זהו כינויו של הבית ברחוב דאונינג 10 במרכז לונדון, הוא בית ראש הממשלה ומשרדו)
 2. מי היתה הלהקה הצבאית הראשונה בארץ? (תשובה: הצ'יזבטרון – הלהקה הצבאית של הפלמ"ח ושל צה"ל בשנותיו הראשונות. פעלה בין 1948 ל-1950)
 3. למי מיוחס השימוש הראשון בביטוי "מתלוצץ עם רופאיו"? (תשובה: למנחם בגין אשר אושפז בבית חולים כמה פעמים במהלך כהונתו כראש ממשלה)
 4. מה משותף לאלבומי המוזיקה: פצעים ונשיקות [מוניקה סקס], רישומי פחם [מאיר אריאל] ולהתראות נעורים שלום אהבה [משינה]? (תשובה: כולם יצאו בשנת 1995)
 5. היכן התרחשה עלילת ספרה של אסתר שטרייט וורצל, "אליפים"? (תשובה: בפנימיה החקלאית גנות. מקום בדיוני המבוסס בשמו ובהווייתו על הפנימיה החקלאית כנות [הסמוכה לגדרה], בה שימשה הסופרת כמורה)
 6. מה היא מערכת צירים קרטזית? (תשובה: מערכת הבנויה על ציר אנכי וציר אפקי [ציר X וציר Y] המאפשרת לציין בעזרת שני מספרים כל נקודה במישור. משמשת בעיקר בגאומטריה של המישור ולשרטוט מפות. קרויה על שם הפילוסוף הצרפתי רנה דקארט ששמו הלטיני היה רנאטוס קרטזיוס)
 7. מה משותף לסופרת, ימימה אבידר טשרנוביץ; לשחקנית וכוכבת "ארץ נהדרת", ליאת הר-לב; לבנו של יוסף חיים ברנר וסגן מפקד הפלמ"ח, אורי ברנר; לרמטכ"ל הנוכחי, אביב כוכבי; לסופר, אהרון מגד; לפזמונאי ובעל הטור, עלי מוהר; ולפסל, יחיאל שמי? (תשובה: כולם בוגרי תנועת המחנות העולים וקצה קרחון למפעל היצירה האדיר של בוגרי תנועה זו)
 8. מה היא אָנַגְרָמָה? (תשובה: החלפת סדר האותיות במילה לשם יצירת מילה חדשה. למשל מכונית -> כנימות)
 9. מה משותף למשפטים "צפע חזק נשך דג מת באוסטרליה" ו"קזחסטן ארץ מעלפת, גדושה בכי"? (תשובה: שניהם משפטים מסוג פַּנְגרָמָה – משפט המכיל את כל אותיות הא"ב. נועד בעיקר לשם הצגה של פונטים בדפוס או במחשב)
 10. איזה ספר עברי מתחיל בציטוט היפה והחכם מהשיר הבדיוני: "הדרך אל הקבוצה אינה קצרה, אך גם לא ארוכה"? (תשובה: הספר "הדרך לעין חרוד" מאת עמוס קינן)
 11. מי היו הזמרת ושלושת הזמרים בלהקת גזוז? (תשובה: מזי כהן, דני סנדרסון, גידי גוב, ומוטי דיכנה)
 12. מה זה נִימְבּוּס? (תשובה: שם כולל לסוג העננים שמורידים גשם או משקעים אחרים)
 13. מאיזה שיר עברי לקוח הציטוט: "אז כשחוקרים ברצינות את הגשמת הציונות פוגשים דבר בלתי מוסבר והוא הקשר המוזר בין ציונות לתה הם התמכרו לסמובר, וכוס של תה עם קצת סוכר", ומי מבצע אותו? (תשובה: השיר "פרקים בתולדות הישוב" של שלישיית שוקולד מנטה מסטיק)
 14. בעברית, מה היא אַבֶּסֶת? (תשובה: תופעה של השמנת יתר. מקור המילה בדמיון למילה האנגלית Obesity ולמלה העברית הַאֲבָסָה)
 15. מפקדה הראשון של חטיבת הראל במלחמת העצמאות היה יצחק רבין. מפקדה הראשון של חטיבת יפתח במלחמת העצמאות היה יגאל אלון. מי היה מפקדה הראשון של חטיבת הנגב במלחמת העצמאות? (תשובה: נחום שריג, בוגר המחנות העולים בירושלים וממייסדי קיבוץ בית השיטה)
 16. מי כתב את השירים: שיר השיירה ["בלשונות רבות מספור דיברנו…"], שכשנבוא ["הזמן את השנים יניס…"] ושיעור מולדת ["אז בבית הספר על הקיר תמונה…"]? (תשובה: עלי מוהר, בוגר המחנות העולים בתל-אביב. פזמונאי ובעל טור)
 17. מה היא בירת מלזיה? (תשובה: קוּאָלָה לוּמְפּוּר)
 18. מתי התרחש "מבצע יואב" ומה היתה מטרתו? (תשובה: מבצע יואב התרחש במלחמת העצמאות ומטרתו היתה פריצת הדרך אל הנגב ודחיקת המצרים דרומה ממנו)
 19. מי הדמות בתמונה שבקישור? (תשובה: המשורר חיים גורי בצעירותו)
 20. מה משותף לשייקה אופיר, נעמי פולני וזהרירה חריפאי? (תשובה: כולם היו חברים בלהקת הפלמ"ח, הצ'יזבטרון)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מה הקשר בין להקת הרוק משנות השבעים "The Alan Parsons project" וסופר המד"ב אייזיק אסימוב? (תשובה: ב-1977 הוציאה הלהקה אלבום בשם "אני רובוט" המבוסס על ספרו של אסימוב בעל אותו שם)