תשובות לעשרים ש"ט – 27/09/19

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 31

 1. מה משותף לציפורים, "דררה" ו"מיינה"? (תשובה: שתיהן נחשבות מין פולש בישראל, גורמות נזקים ניכרים לחקלאות ודוחקות את כנפיהן של ציפורים אחרות. כיום הן כבר המינים השישי והחמישי [בהתאמה] בתפוצתם בארץ)
 2. מה הן "הרציחות הקאנוניות"? (תשובה: סדרה של חמש רציחות שהתרחשו באנגליה בסתיו 1888 ומזוהות עם הרוצח הסדרתי המפורסם ג'ק המרטש)
 3. מה הם: בבתא, אניגמה, חומבבה, תיהמת, צרויה, הורדוס, אמרפל, שלומציון וחריתון? (תשובה: שמות של נמרים שחיו בשנות ה-80 במדבר יהודה. מהפריטים האחרונים ממין זה בארץ)
 4. מאיזה סיפור עברי לקוח הציטוט: "ואני, משורר שכבר פירסם חמישה קבצי שירה, המחליט להפסיק לכתוב; וזאת מתוך ודאות נמרצת, בלתי ניתנת לשינוי, מתוך יאוש גמור. שכן רק באותו אביב הודיתי בפני עצמי שמן הראוי לי לשתוק. הניגון אבד לי" (תשובה: הציטוט לקוח מסיפורו של א. ב. יהושע, "שתיקה הולכת ונמשכת של משורר" אשר התפרסם ב-1968)
 5. במערכון המפורסם של חבורת לול מתחילת שנות השבעים "מברכים" העולים הותיקים את העולים החדשים שמגיעים ארצה במילים: "אינעל דין בבור אילי ג'בהום". מה פירוש הביטוי? (תשובה: "לעזאזל האניה שהביאה אותם!")
 6. במערכון מפורסם נוסף של חבורת לול משודרת בטלויזיה אופרה במקום משחק כדורגל. מה שמה של האופרה ומי חיבר אותה? (תשובה: האופרה "לה מרמור" מאת פרלש)
 7. מי היו חמש הדמויות המרכזיות והמובילות של חבורת לול? (תשובה: אורי זוהר, אריק איינשטיין, שלום חנוך, צבי שיסל ובועז דוידזון)
 8. מיהו יחיאל פרלמוטר (תשובה: זהו שמו המקורי של המשורר אבות ישורון)
 9. מהו קרשנדו? (תשובה: במוזיקה – התגברות הדרגתית של עצמת הצליל)
 10. מי כתב את ספר הילדים "כל מה שהיה [אולי] וכל מה שקרה [כמעט] לקרשינדו ולי"? (תשובה: דבורה עומר)
 11. מה משותף לשירים: "סימן שאתה צעיר", "זוהי יפו", "סתם יום של חול", "השעות הקטנות של הלילה"? (תשובה: כולם נכתבו על-ידי הפזמונאי וחוקר הספרות יוסי גמזו)
 12. מאיזה סרט קלאסי לקוחה התמונה בקישור? (תשובה: התמונה לקוחה מסצינת הרצח בחדר האמבטיה בסרט "פסיכו" [היצ'קוק, 1960])
 13. מה היא האנומליה של המים? (תשובה: נפח המים מתרחב כאשר הוא הופך מנוזל למוצק, בשונה ממרבית החומרים בטבע אשר נפחם מתכווץ בתהליך קפיאתם)
 14. מי הן: ג'יין מארפל, ג'סיקה פלטשר, כריסטי קגני ומרי בת' לייסי? (תשובה: מארפל היא בלשית, גיבורת ספריה של אגתה כריסטי. פלטשר היא בלשית, גיבורת סדרת הטלויזיה "רצח במשיכת קולמוס". קגני ולייסי הן בלשיות, גיבורות סדרת הטלוויזיה הנושאת את שמן)
 15. כיצד מכונה פסלו הגדול של ישו המוצב על הר קורקובדו, בעיר ריו דה ז'נרו, ומשמש סמל עבורה ועבור ברזיל בכלל? (תשובה: פסל ישו הגואל. בפורטוגזית "Cristo redentor")
 16. מה מודדים בסולם סקוביל? (תשובה: את מידת חריפותם של פלפלים)
 17. מי כתב את הספר "שביל קליפות התפוזים"? (תשובה: נחום גוטמן)
 18. מה הקשר בין הרוצח הסדרתי האנגלי המפורסם, ג'ק המרטש, לסופר העברי יוסף חיים ברנר? (תשובה: שניהם חיו ופעלו, כל אחד בתחומו הוא, באותן שנים בקירוב [שלהי המאה ה-19 וראשית ה-20] בשכונת וואיטצ'פל בלונדון. שם הוציא לאור ברנר את כתב העת "המעורר" ופירסם את סיפורו המופתי "מסביב לנקודה")
 19. מי הוא דניאל לרוסו? (תשובה: גיבור הסרט "קרטה קיד" [ג'ון אבילדסן, 1984] מגולם על ידי השחקן ראלף מאצ'יו)
 20. מהפוסטר של איזה סרט לקוחה התמונה בקישור? (תשובה: בתמונה ג'ודי פוסטר, כוכבת הסרט "שתיקת הכבשים" [ג'ונתן דם, 1991])

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מאיזו יצירה השאיל אריאל זילבר את הליימוטיב המוזיקלי של שירו, "שמש שמש"? (תשובה: נגינת הטרומבון באופרה "לה בוהם", מאת פוצ'יני)