תשובות לעשרים ש"ט – 25/10/2019

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 33

 1. מה הקשר בין הספר "מסעות גוליבר" לבין מערכת סליקת האשראי הבינלאומית? (תשובה: שמו של מחבר "מסעות גוליבר הוא ג'ונתן סוויפט ולמערכת סליקת האשראי הבינלאומית קוראים "סוויפט". ראשי תיבות של: Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication)
 2. מהי בירת פינלנד? (תשובה: הלסינקי)
 3. מי הוא בוריס ג'ונסון? (תשובה: ראש הממשלה הנוכחי של בריטניה)
 4. מה משמעות הביטוי התלמודי "שכיב מרע"? (תשובה: התרגום המילולי מארמית הוא: "שוכב חולה" והכוונה היא לאדם חולה אנוש)
 5. מה הקשר בין היונק הזעיר "חדף" ליונק הענק "קרנף"? (תשובה: השמות של שני בעלי החיים הם הלחם של המילה אף עם מילת אפיון נוספת. החדף נקרא על שם האף החד שלו והקרנף על שם הקרן שמעל לאף שלו)
 6. מה הן אנפילאות? (תשובה: נעלי בית)
 7. דגלה של איזו מדינה בקישור? (תשובה: אוקראינה)
 8. כיצד נקראו רומאו ויוליה בתרגום הראשון של המחזה השיקספירי לעברית בשנת 1878? (תשובה: המתרגם יצחק סלקינסון כינה אותם "רם ויעל")
 9. איזה ארוע הסטורי משמעותי בתולדות הציונות התחולל בארץ בשנת 1878? (תשובה: הקמת אם המושבות, פתח תקווה ["בבוקר לח בשנת תרלח"])
 10. מה חלקה הראשון של המצווה "לִפְנֵי עִוֵּר לֹא תִתֵּן מִכְשֹׁל"? (תשובה: "לֹא תְקַלֵּל חֵרֵשׁ וְלִפְנֵי עִוֵּר לֹא תִתֵּן מִכְשֹׁל" [ויקרא י"ט])
 11. כיצד מצא את מותו ההוגה היהודי פרדיננד לסל [1825-1864], ממייסדי תנועת הפועלים הגרמנית, אבי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית ועמיתו של קרל מרקס? (תשובה: הוא נהרג מפגיעת קליע אקדח באשכיו כאשר ערך דו קרב עם סטודנט גרמני שהתחרה בו על לבה של אהובתו)
 12. מה היא "חבורת יחדיו"? (תשובה: חבורה של משוררים תל-אביביים שפעלה בין השנים 1926-1939 וכללה את: לאה גולדברג, אברהם שלונסקי, אברהם חלפי, אלכסנדר פן, נתן אלתרמן ועוד)
 13. באיזה שיר עברי מדומים אוהלי החלוצים על אדמת עמק יזרעאל, לרגלי הגלבוע, ליונים לבנות? (תשובה: בשירו של אברהם שלונסקי, זמר: "הֵם זוֹכְרִים אֶת לֹבֶן אֹהָלֵינוּ שֶׁפָּשְׁטוּ בָּעֵמֶק כְּיוֹנִים")
 14. בדיקות מעבדה של נוזלים נעשות בדרך כלל באמצעות מכשיר צנטריפוגלי המסובב את הנוזל במהירות רבה בתוך מבחנות ומפריד את מרכיביו לפי משקלם. מדוע נקרא מכשיר זה בעברית סַרְכֶּזֶת? (תשובה: מקור המילה צנטריפוגה בלטינית היא "בריחה מהמרכז" וכך גם בעברית הולחמו המילים "סר" ו"מרכז" [סר מהמרכז] למילה סַרְכֶּזֶת)
 15. על מי מבוססת דמותו של "הג'וקר", נבל-העל מהקומיקס והסרט "באטמן" [בסרט מגולמת הדמות על-ידי השחקן ג'ק ניקולסון המאופר כך שיהיה לו חיוך מחריד נצחי]? (תשובה: דמות הג'וקר מבוססת על דמותו של גווינפלן, ילד שפניו עוותו כך שיהיה לו חיוך תמידי, מספרו של ויקטור הוגו "האדם הצוחק")
 16. מה הוא אַנֶמוֹמֶטֶר? (תשובה: מכשיר למדידת כיוון ועצמת הרוח)
 17. למי נהוג ליחס את הציטוט הבא ועל מה מדובר בו: "שני ליצים, אוחזים בעצים, מגלגלים בביצים, וכל המכניס ללוך, הרי זה משבוח"? (תשובה: זהו ציטוט המיוחס למשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק שכפי הנראה אמר את הדברים לשותפו יהשוע רבניצקי בזמן שהסתכלו על משחק ביליארד באחד המועדונים המיועדים לכך ברחוב אלנבי בתל אביב. יש לקרוא בעגה אשכנזית!)
 18. איזה מאפיין משותף לערים: שנחאי [סין], בייג'ין [סין], קראצ'י [פקיסטן], איסטנבול [טורקיה] ודאקה [בנגלדש]? (תשובה: אלו חמש הערים הגדולות בעולם מבחינת מספר תושביהן. היקפיהן במיליונים: שנחאי – 24, בייג'ין – 18, קראצ'י – 18, איסטנבול – 14, דאקה – 14)
 19. באיזה שיר עברי נאמר על החלוצים "אנשים פורקי עול" (תשובה: בשירו של יהשוע סובול [מוכר ביצוע של נורית גלרון] "השיר של הארץ")
 20. באיזה שיר עברי נאמר על החלוצים "איזה מין בני אדם משונים"? (תשובה: בשירו של נתן אלתרמן [מוכר בביצוע של מתי כספי] "אנשי העליה השניה")

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מה הקשר בין שירו של יהשוע סובול, "השיר של הארץ" [מוכר בביצוע של נורית גלרון] לבין המלחין האוסטרי גוסטב מאהלר? (תשובה: למאהלר יצירה סימפונית משנת 1908 אשר שמה "השיר של הארץ". בגרמנית: Das Lied von der Erde)