תשובות לעשרים ש"ט – 27/12/2019

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 37

 1. באיזה סרט ישראלי משתתפות הדמויות: אליה, פורמן יוסי וסימה? (תשובה: בסרטו של אורי זהר, "עיניים גדולות" [1974], בהשתתפות אליה זהר, סימה אליהו, אורי זוהר ואריק אינשטיין. מוכר גם בזכות שיר הנושא שלו, "בני פורמן")
 2. בשנת 1993 הושק דפדפן האינטרנט הראשון שהציג טקסט ותמונה משולבים באותו דף ולמעשה עיצב את דמותה של הרשת. מה היה שמו? (תשובה: מוזאיק [Mosaic])
 3. מי היא הדמות הספרותית אופליה? (תשובה: בתו של פולוניוס, יועץ המלך קלאודיוס, אויבו של המלט, נסיך דנמרק במחזה המפורסם של ויליאם שייקספיר)
 4. את כוכב הלכת אורון (אורנוס) מקיפים 27 ירחים. מה משותף לשמותיהם? (תשובה: הם כולם נקראים על שם דמויות ממחזות של ויליאם שייקספיר ואלכסנדר פופ. אחד מהם נקרא אופליה)
 5. מי הוא לירז רוסו? (תשובה: זהו שמו האמיתי של סטטיק מהצמד סטטיק ובן אל)
 6. מה פירוש המילה העברית תַּסְמִיךְ? (תשובה: אסוציאציה)
 7. איזה סרט ישראלי מתרחש על רקע מלחמת ההתשה? (תשובה: בלוז לחופש הגדול [רנן שור ודורון נשר, 1988])
 8. בצדו הצפוני של האוקיאנוס ההודי [במרכזו] הוא גובל בהודו. במה הוא גובל מדרום? (תשובה: מדרום לאוקיאנוס ההודי [במרכזו] נמצאת יבשת אנטארטיקה)
 9. מה הם "קִמְשׁוֹנִים", "תפילה אחרונה" ו"המיית שורשים"? (תשובה: ספרי שירה מאת אסתר ראב [1894-1981], המשוררת הארץ ישראלית הראשונה)
 10. מה משותף לתרופות: אזילקט [לפרקינסון], אקסלון [לאלצהיימר] וקופקסון [לטרשת נפוצה]? (תשובה: כולן פותחו בישראל)
 11. מי היא הדמות הספרותית, פנלופה? (תשובה: באודיסאה, מאת הומרוס, היא אשתו של אודיסאוס אשר חיכתה לו במשך עשרים שנות מלחמת טרויה ובחכמתה ותושיותה הצליחה לשמור על עצמה ועל ביתה מפני אויביו)
 12. מי היה אנרי קרטיה ברסון [ Henri cartier Bresson]? (תשובה: צלם צרפתי. ממניחי היסודות לצילום העיתונות המודרני. פעל ע"פ העיקרון שבכל התרחשות יש רגע מכריע שצילום שלו יתאר את ההתרחשות כולה)
 13. מאיזה סרט מפורסם לקוחה התמונה בקישור? (תשובה: "אחר צהריים של פורענות" [Dog day afternoon], סרטו של סידני לומט משנת 1975, בכיכובו של אל פצ'ינו. הסרט מתאר שוד בנק שמסתבך ומתמשך ומציף סוגיות חברתיות ואזרחיות רבות. זכה ב-6 פרסי אוסקר)
 14. מה היה שירו הראשון של חיים נחמן ביאליק שפורסם בדפוס? (תשובה: אל הציפור ["שָׁלוֹם רָב שׁוּבֵךְ, צִפּוֹרָה נֶחְמֶדֶת"]. פורסם בשנת 1891, בכתב העת הספרותי "פרדס" בעריכת יהושע רבניצקי, כאשר ביאליק בן 19 בלבד)
 15. מי הן פטי וסלמה בובייה [Patty and Selma Bouvier]? (תשובה: האחיות של מארג' סימפסון בסדרת האנימציה "משפחת סימפסון" שהשבוע מלאו לה 30 שנה)
 16. מה הקשר בין המנונה הלא רשמי של תנועת העבודה הציונית בתקופת הישוב לבין שירם של אריק איינשטיין ומיקי גבריאלוב, "היא יושבה לחלון"? (תשובה: השיר תחזקנה ("ברכת עם") שימש כהמנון הלא רשמי של תנועת העבודה ונכתב, כמו "היא יושבה לחלון", על ידי חיים נחמן ביאליק)
 17. לאיזה שיר קיים ביצוע הן של חווה אלברשטיין והן של להקת פוליאנה פרנק? (תשובה: בעלטת ["אם יראוני אבן"] מאת המשורר אמיר גלבוע)
 18. איזה סרט חג המולד מתרחש ב"בנין נאקטומי"? (תשובה: "מת לחיות" [ג'ון מקטירנון, 1988])
 19. בכדורגל הישראלי, מי היו הצמד ש"ג? (תשובה: יצחק שניאור ויעקב גרונדמן אשר אימנו יחד את נבחרת ישראל בין 1988 ל-1992 וכמעט העפילו למונדיאל 1990 כאשר הגיעו עד שלב משחקי ההצלבה מול נבחרת קולומביה)
 20. איזה ספר נפתח במשפט "כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו. אך המשפחות האומללות – אומללות הן כל אחת על פי דרכה"? (תשובה: אנה קרנינה מאת לב טולסטוי)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מה הקשר בין ספרו החדש, של סמי ברדוגו, "חמור", לבין הסופר הספרדי, זוכה פרס נובל לספרות, חואן רמון חימנס? (תשובה: ספרו של ברדוגו עוסק בקשר המתפתח בין אדם לבין חמור אותו הוא מחזיק בחצר ביתו. חימנס מוכר בעיקר בזכות ספרו פלאטרו ואני [Platero y yo] הנחשב לפסגת הספרות בשפה הספרדית במאה העשרים, אשר עוסק ביחסים בין אדם לבין חמורו העונה לשם פלאטרו)