תשובות לעשרים ש"ט – 24/01/2020

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 39

 1. מה זה C3PO? (תשובה: זהו שמו של הרובוט האנושי [Humanoid] הזהוב המופיע בסדרת סרטי מלחמת הכוכבים)
 2. מי זו אנה רוסי? (תשובה: אמא של מרקו, בספרו של דה אמיצ'יס, "הלב" ובסדרת הטלויזיה המצוירת בעלת אותו שם)
 3. מי הם: סטיב קרופר, דונלד דן, מרפי דאן, ווילי הול, טום מאלון, לו מריני, מאט מרפי ואלן רובין? (תשובה: כל חברי להקת האחים בלוז, מהסרט האחים בלוז [ג'ון לנדיס, 1980], מלבד האחים בלוז עצמם, ג'ייק ואלווד בלוז. כולם מוזיקאים במציאות שמשחקים את עצמם)
 4. איזו כתובת חקוקה על שער הכניסה למחנה הריכוז בוכנוואלד בגרמניה? (תשובה: על שער המחנה חקוקה הכתובת בגרמנית "Jedem das Seine". בעברית – לכל אחד המגיע לו)
 5. מי הם יצחק אנגלנדר, רובי יאנג ויוחנן וולך? (תשובה: שחקני הפועל חיפה ונבחרת ישראל בכדורגל. מהשחקנים הבולטים בארץ בשנות ה-60 וה-70)
 6. מי היה נשיא ארה"ב הראשון? (תשובה: ג'ורג' וושינגטון. בשנים 1789-1797)
 7. מה הקשר בין הפילוסוף הגרמני פרידריך ניטשה, המלחין הגרמני ריכרד שטראוס ובמאי הקולנוע היהודי-אמריקאי סטנלי קובריק? (תשובה: ספרו המפורסם ביותר של ניטשה נקרא "כה אמר זרתוסטרא". בהשראתו כתב שטראוס פואמה סימפונית בעלת אותו שם. קובריק השתמש ביצירה של שטראוס כמוזיקת רקע בפתיחה המפורסמת לסרטו "2001: אודיסאה בחלל")
 8. מי הוא טד מוסבי? (תשובה: זהו שמה של הדמות המרכזית בסדרת הטלוויזיה "איך פגשתי את אמא", המגולמת על-ידי השחקן ג'וש רדנור)
 9. מה זה "אנשי פאנפילוב"? (תשובה: ספר מאת הסופר הרוסי אלכסנדר בק, משנת 1944, המתאר את פועלו של גדוד חי"ר סובייטי בעת הקרב על מוסקבה. לספר היתה השפעה אדירה על לוחמי הפלמ"ח ועל קציני צה"ל בשנותיו הראשונות. היווה חובת קריאה בקורסי מפקדים וקצינים)
 10. מי הם: מייקל פאלין, ג'ון קליז, טרי ג'ונס, טרי גיליאם, אריק איידל וגרהאם צ'פמן? (תשובה: השחקנים בחבורת מונטי פייתון. מאבות הקומדיה המודרנית)
 11. איזו מדינה מורכבת מארבעה חלקים אשר מכונים "ארצות הבית" [Home nations]? (תשובה: אלו ארבע המדינות המרכיבות את הממלכה המאוחדת [UK] – אנגליה, ווילס, צפון אירלנד וסקוטלנד)
 12. מי היה קיסר רומא הראשון? (תשובה: אוגוסטוס קיסר אשר שלט באימפריה בשנים 43 לפנה"ס עד 27 לפנה"ס והיה השליט הראשון של הקיסרות הרומית)
 13. מה היא אלקטרוליזה? (תשובה: פעולה לפירוק תרכובות באמצעות זרם חשמלי)
 14. מי הוא מחברו של הספר "הלב", אשר על בסיס אחד מהסיפורים בו נוצרה הסדרה המצוירת המכונה בארץ "מרקו"? (תשובה: הסופר האיטלקי אדמונדו דה אמיצ'יס [1846-1908])
 15. מה משותף לסרטים: מה עובר על גילברט [לאסה הלסטרום, 1993], הטייס [מרטין סקורסזה, 2004], לגעת ביהלום [אדוורד זוויק, 2006], הזאב מוול סטריט [מרטין סקורסזה, 2014], היו זמנים בהוליווד [קוונטין טרנטינו, 2019]? (תשובה: בכולם מככב לאונרדו דיקפריו. ועל משחקו בכולם הוא היה מועמד לאוסקר)
 16. מאיזה סרט לקוח הציטוט: "You only killed the bride's father, you know." "I didn't mean to." "Didn't mean to? You put your sword right through his head." "Oh dear… is he all right?" (תשובה: מהסרט מונטי פייתון והגביע הקדוש, משנת 1975, בבימויו של טרי ג'ונס שהלך השבוע לעולמו)
 17. מהיכן לקוח הציטוט "רשות הדיבור לחבר פָּרַבֶּלוּם"? (תשובה: זה הוא שם שיר של חיים גורי מתקופת מלחמת העולם השניה. מילותיו: "רְשׁוּת הַדִּבּוּר לֶחָבֵר פָּרַבֶּלוּם, רְשׁוּת הַדִּבּוּר לֶחָבֵר תַּת-מִקְלָע. בְּעַד אַחִים טְבוּחִים בַּגֶּטוֹ, שֶׁלֹּא הִגִּיעוּ לִגְבוּלָהּ […] בְּעַד סְפינַת גּוֹלִים נוֹדֶדֶת שֶׁלֹּא הִגִּיעָה לְאַרְצָהּ")
 18. מה משותף לסרטים: צומת וולקן [ערן ריקליס, 1999], ואז היא הגיעה [רועי פלורנטין, 2017] ו"כנפיים שבורות" [ניר ברגמן, 2002]? (תשובה: העלילות של שלושת הסרטים מתרחשות בחיפה ובקריות)
 19. מי הם קורנליוס טקיטוס וטיטוס ליוויוס? (תשובה: היסטוריונים באימפריה הרומית. הראשון מהמאה הראשונה לספירה והשני מהמאה הראשונה לפני הספירה)
 20. מי האשה בתמונה? (תשובה: זו היא המשוררת הפולניה וויסלבה שימבורסקה)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מהו ההקשר המגדרי (Gender) של היסודות הכימיים קיריום (מס' 96 בטבלה המחזורית) ומייטנריום (מס' 109 באותה טבלה)? (תשובה: קיריום קרוי על שם המדענית מארי קירי ומייטנריום על שם המדענית ליזה מייטנר. אלו היסודות היחידים הקרויים על שם נשים)