תשובות לעשרים ש"ט – 07/02/2020

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 40

 1. בעברית – מהי קלחת? (תשובה: סיר גדול)
 2. מי הוא ישראל ויסלר? (תשובה: הסופר המכונה פוצ'ו. בין ספריו: חבורה שכזאת, איה הג'ינג'ית, המורה הדגול שמילקיהו)
 3. מי הוא בנו של ישראל ויסלר? (תשובה: ימי ויסלר, מחברי להקת "הבילויים")
 4. מי הוא ג'וליוס וינפילד ארווינג השני? (תשובה: כדורסלן עבר בליגת ה-NBA, בקבוצת פילדלפיה 76. מוכר בכינויו ד"ר ג'יי הזכור לטוב משירו של אריק איינשטיין, יושב בסן פרנסיסקו על המים: "רואה את ד"ר ג'יי קורע רשתות וקרים עבדול ג'אבר נוגע בשמיים")
 5. מה משותף לסרטים העבריים: "בחינת בגרות" [אסי דיין, 1983], "עתליה" [עקיבא טבת, 1984] ו"אחד משלנו" [אורי ברבש, 1989]? (תשובה: בכולם מככב השחקן דן תורן)
 6. על שם מי קרויה בוליביה? (תשובה: על שם המצביא הוונצואלי, סימון בוליבר [1783-1830]. משחרר אמריקה הלטינית מהכיבוש הספרדי ונחשב ברבות מארצותיה "אבי האומה")
 7. מה היא "פיונית"? (תשובה: פתח זעיר בצמח דרכו הוא מאדה מים)
 8. מי היו "תינוקות באזבי"? (תשובה: זהו כינויה של קבוצת שחקני מועדון הכדורגל מנצ'סטר יונייטד, אשר 8 מהם נהרגו באסון אווירי ב-1958, כאשר הקבוצה חזרה ממשחק במסגרת הטורניר האירופי של גביע האלופות)
 9. מה הוא "התער של אוקאם"? (תשובה: עיקרון בפילוסופיה של המדע שקובע כי כאשר ישנן כמה תשובות לבעיה, סביר שהנכונה ביותר תהיה הפשוטה ביותר)
 10. מה הקשר בין שם האלבום הראשון של מאיר אריאל, "שירי חג ומועד ונופל", לבין שם אלבומו השני, "וגלוי עיניים"? (תשובה: השמות משלימים אחד את השני ומהווים יחד ציטוט מספר במדבר: "נְאֻם בִּלְעָם בְּנוֹ בְעֹר וּנְאֻם הַגֶּבֶר שְׁתֻם הָעָיִן: נְאֻם שֹׁמֵע אִמְרֵי-אֵל וְיֹדֵעַ דַּעַת עֶלְיוֹן:מַחֲזֵה שַׁדַּי יֶחֱזֶה נֹפֵל וּגְלוּי עֵינָיִם" [כ"ד, ט"ז])
 11. מאיזה שיר עברי לקוח הציטוט "לבי ישן את שנתו ואני ישנה. חלומי כבד- שתיקה ומתי מהלכים בשנתי כבתוך מצודה עתיקה" ומי הוא מחברו? (תשובה: "למי שאינו מאמין" מאת לאה גולדברג)
 12. מה מייחד את האפיפיור הקודם, הגרמני יוזף רצינגר ["בנדיקטוס ה-16"]? (תשובה: הוא סיים את תפקידו עוד במהלך חייו. הפעם היחידה הנוספת שדבר כזה קרה התרחשה במאה ה-15)
 13. איזה אחוז, בקירוב, מזוכי פרס נובל הן נשים? (תשובה: כ-5%. 51 נשים בסה"כ לאורך כמעט 120 שנה)
 14. מה היא "ברכת המלכים"? (תשובה: זוהי ברכה שעל יהודי מאמין לשאת כאשר הוא רואה מלך. כוונתה להלל את האל אשר חלק את כבודו עם אנשים בשר ודם. כאשר ביקר ברק אובמה בישראל ב-2013, הורה הרב עובדיה יוסף לברך אותו מכיוון שמעמדו מקביל לשל מלך)
 15. במרכזו של איזה סרט קלאסי נמצאת דמות בשם סקרלט אוהרה? (תשובה: "חלף עם הרוח" [ויקטור פלמינג, 1939])
 16. מאיזה סרט קלאסי לקוח הציטוט: "You cry a little, and then you wait for the sun to come out. It always does"? (תשובה: מהסרט "צלילי המוזיקה" [רוברט ווייז, 1965] בכיכובה של ג'ולי אנדרוז)
 17. מה הוא המדבר אשר נמצאים בו 70% מהמים המתוקים בעולם? (תשובה: יבשת אנטרטיקה. היא מוגדרת מדבר בשל כמות המשקעים הנמוכה מאד בה [פחות מ-100 מ"מ בשנה]. מרבית שטחה הוא קרחוני ענק, כלומר מים מתוקים קפואים)
 18. מה משותף לשירים העבריים "לבן על לבן", "בך לא נוגע" ו"אימפריות נופלות לאט"? (תשובה: את כולם כתב המוזיקאי דן תורן)
 19. באיזו מאה הפכה אוכלוסיית הערים בעולם לרוב על פני אוכלוסיית הכפרים? (תשובה: במאה ה-21. ליתר דיוק, בשנת 2007)
 20. מי האיש בתמונה? (תשובה: זהו הסופר הקולומביאני, זוכה פרס נובל, גבריאל גרסיה מרקס [1927-2014]. מחשובי המספרים בשפה הספרדית ובוודאי הדמות המרכזית בעולם הספרות של אמריקה הלטינית. בין ספריו: מאה שנים של בדידות, כרוניקה של מוות ידוע מראש, סתיו של פטריארך, אהבה בימי כולרה)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מה היא רשימת "חמישה עשר המטונפים" [The Filthy Fifteen]? (תשובה: רשימה של 15 שירי פופ הכוללים התייחסות ישירה למין. נקבעה במסגרת פעולה של ועדה וולנטרית של נשות פוליטיקאים בוושינגטון בשנות ה-80, אשר ביקשה לחולל אמצעי פיקוח הוריים על המוזיקה שבני הנוער שומעים. ביניהם שירים של מדונה, סינדי לאופר ופרינס)