תשובות לעשרים ש"ט – 21/02/2020

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 41

 1. מי האיש בציור? (תשובה: המלחין המחונן לודוויג ואן בטהובן [1770-1827], שאנו מציינים השנה את יום הולדתו ה-250)
 2. מה הוא אלמנך? (לוח שנה המשולב במידע סטטיסטי או אחר בתחומים שונים)
 3. באיזה סרט מפורסם נעשה שימוש באלמנך? (בסרט "בחזרה לעתיד 2" [רוברט זמיקס, 1989] הדמות המכונה ביף טאנן נותנת לבן דמותה הצעיר חוברת אלמנך עם תוצאות ספורט עתידיות עליהן הוא יהמר)
 4. מה הם: "המלבוש, "הסימן" ו"הפרוטה"? (תשובה: סיפורים קצרים מאת הסופר העברי זוכה פרס נובל, ש"י עגנון. השבוע צוינו 50 שנים למותו של עגנון)
 5. באיזו סדרת טלוויזיה חשובה משנות האלפיים מתחילה אחת העונות בסצינה בה הגיבור שוכב על חוף הים וקורא את "הקומדיה האלוהית" מאת דנטה? (תשובה: מד מן)
 6. שמה של מי "צורב את השפתיים כנשיקת שרף"? (תשובה: של העיר ירושלים בשירה של נעמי שמר, ירושלים של זהב: "כי שמך צורב את השפתיים כנשיקת שרף, אם אשכחך ירושלים אשר כולה זהב")
 7. של איזו מדינה הדגל בקישור? (תשובה: ניקרגואה)
 8. בספרו של הסופר הקולומביאני זוכה פרס נובל, גבריאל גרסיה מארקס, "גנרל במבוך", מי הוא הגנרל? (תשובה: סימון בוליבאר משחרר אמריקה הלטינית במחצית הראשונה של המאה התשע עשרה)
 9. מאיזה שיר לקוח הציטוט "השמחה, בת אור צוהלת, מביאה ברכה ונס. את פותחת לנו דלת וביחד ניכנס. עולמות הפרידו בינינו עד שהגעת בחיוכים. כשכנפייך מעלינו כל בני האדם אחים"? (תשובה: זהו ציטוט מ"האודה לשמחה" [שיר הלל לשמחה] מאת פרידריך שילר, שיר שמוכר בזכות הלחן ושירת המקהלה שיצר עבורו לודוויג ואן בטהובן)
 10. מאיזה שיר עברי הציטוט: "מקרוב ראינו שזו סתם כביסה תלויה. ונוס התגלגל כמו כדור, בסוף שביל החלב אלפי פרות שמנות עמדו. העולם נהיה קטן כמעט בגודל של אסיאלגן הירח נבלע ונעלם"? (תשובה: "חללית" של להקת גזוז משנת 1979)
 11. מה זה "אסיאלגן"? (תשובה: כדור נגד כאבים אשר נעשה בו שימוש בארץ בשנות השבעים)
 12. מי הן: ילתא, אימא-שלום, רחל, ברוריא ומטרוניתא? (תשובה: הנשים היחידות המוזכרות בשמן בתלמוד)
 13. איזו דמות ברחוב סומסום דיבב השחקן יוסף שילוח? (תשובה: את דמותו של אריק, מהצמד אריק ובנץ)
 14. איזו מסה עברית היסטורית מתחילה במילים: "בני אדם זורים בכל יום לרוח, בכוונה ולפי תומם, מלים חמרים חמרים, אותן ואת צרופיהן השונים, ורק מועטים מהם יודעים או מעלים על לב מה היו המלים ההן בימי גבורתן"? (תשובה: המסה "גילוי וכיסוי בלשון" מאת המשורר הלאומי, חיים נחמן ביאליק, אשר עוסקת בהבדל בין שירה ופרוזה)
 15. מה שמו של יו"ר ההסתדרות הנוכחי? (תשובה: ארנון בר דוד)
 16. מי הם: תרצה מינץ, מינטשי גוטליב ועקביה מזל? (תשובות: גיבורי הנובלה "בדמי ימיה" מאת ש"י עגנון)
 17. מה היה מקצועו של אהרון אהרונסון, מנהיג מחתרת ניל"י? (תשובה: בוטנאי ואגרונום)
 18. מה הן "ההירואית", "הפסטורלית" והמקהלתית"? (תשובה: הסימפוניות השלישית, השישית והתשיעית של לודוויג ואן בטהובן)
 19. מה הם היסודות הכימיים המרכיבים מלח בישול? (תשובה: נתרן וכלור)
 20. מה היו ומה חשיבותן ההיסטורית של "מהומות היימרקט" [Haymarket affair]? (תשובה: מאבק של קואליציית איגודי עובדים בעיר שיקגו בארה"ב ב-1 במאי 1886, אשר תבעו לקצר את יום העבודה ל-8 שעות. בהתנגשויות עם המשטרה נהרגו כ-60 פועלים והדגל האדום נקבע כדגל המעמד וכסמל ותזכורת לדמם)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

באיזה "תפקיד" רשמי משמש הפרק האחרון בסימפוניה התשיעית של בטהובן? (תשובה: החלק האחרון בסימפוניה הוא שירת מקהלה ל"אודה לשמחה" מאת פרידריך שילר והוא משמש כהמנון הרשמי של האיחוד האירופי)