תשובות לעשרים ש"ט – 06/03/2020

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 42

 1. היכן ניתן למצוא "ציפור טובה לבנת כנף"? (תשובה: בלב של יגאל בשן, ע"פ מילות שירו, יש לי ציפור קטנה בלב: "והיא טובה לבנת כנף, איתה אני מרגיש חופשי, והיא יושבת על ענף בין מיתרי לבי. יש לי בלב ציפור קטנה, עם שתי גומות ומנגינה")
 2. מי היתה איזדורה דאנקן? (תשובה: רקדנית אמריקאית [1878-1927]. מקובל לראות בה מייסדת המחול המודרני)
 3. מה מקור שמה של מחלת השפעת? (תשובה: את המילה שפעת תירגם אליעזר בן יהודה משמה הלטיני של המחלה, Influentia, כלומר, השפעה. שמה ניתן לה במהלך מגפה שהתחוללה באירופה במאה ה-18 ונטען שהתרחשה בעקבות השפעה שלילית של הכוכבים והירח)
 4. מי הזמרת שביצעה את השיר "על גגות תל-אביב"? (תשובה: אלונה דניאל, בשנת 1990)
 5. מי הזמרת שביצעה את השיר "במקום הכי נמוך בתל-אביב"? (תשובה: אסתר שמיר, בשנת 1982)
 6. מי הן שתי המדינות היחידות ביבשת אמריקה כולה אשר חסרות גישה לים? (תשובה: פרגוואי ובוליביה בדרום היבשת)
 7. מה הן עלילות גִּלְגַּמֶּשׁ? (תשובה: אפוס מסופוטמי כתוב אכדית מהמאה ה-21 לפנה"ס. מהטקסטים הספרותיים המוקדמים ביותר המוכרים לנו. מורכבים מ-12 שירים, בני 300 שורות כל אחד, החרוטים על לוחות אבן)
 8. מאיזה סרט אמריקאי מצוטט הדיאלוג הבא:
  – הם יהיו חייבים לקחת אותו עכשיו…
  – הם רק יחתכו את כולו!
  – אתה רוצה להיות איתו קצת לבד? בואו נצא מפה לרגע בבקשה.
  – תראה מה הם עשו לך. אני כל כך מצטער. אתה בטח מת… בגלל… שאני לא יודע מה להרגיש. אני כבר לא מצליח להרגיש כלום. הלכת למקום אחר עכשיו. אאמין בך ואזכור אותך כל חיי. כל יום. (תשובה: זהו ציטוט מתוך התסריט לסרט אי. טי. [סטיבן שפילברג, 1982], בסצינה בה אליוט נפרד, לכאורה, מאי טי הגוסס באוהל הבידוד של המדענים)
 9. מה משותף לשירים: תכול המטפחת [מוכר בביצוע של אריק איינשטין], פונאר ["שקט שקט בני נחרישה"], את חכי לי ואחזור [מוכר בביצוע של אריק לביא], ובואי כלה ["הו אשתי היפה הדליקי הנרות ולקידוש הכיני החלה"]? (תשובה: כולם נכתבו ע"י המשורר אברהם שלונסקי מלבד "את חכי לי" אותו הוא תרגם)
 10. היכן נמצאת נקודת הזֵנִיט? (תשובה: זוהי נקודה אסטרונומית דמיונית הנמצאת מעל כל נקודה במרחב, בכיוון הפוך לכיוון הפעולה של כוח הכבידה)
 11. מי היה ראש ממשלת ישראל השני? (תשובה: ראש ממשלת ישראל השני היה משה שרת, בשנים 1953-1955. בין שתי כהונותיו של דוד בן גוריון בתפקיד זה)
 12. מה הקשר בין השירים: תמונה [מוכר בביצוע יהודית רביץ], סוף הנפילה ["אם אדם נופל ממטוס באמצע הלילה"], שובי לביתך [מוכר בביצוע של שם-טוב לוי]? (תשובה: כולם נכתבו על-ידי המשוררת דליה רביקוביץ)
 13. עלילת איזה סרט התרחשה במפרץ בודגה [Bodega Bay] בצפון קליפורניה? (תשובה: סרטו של אלפרד היצ'קוק, "הציפורים", משנת 1963 צולם במפרץ בודגה וכך המקום כונה גם בתסריט)
 14. איזו תמונה אייקונית יצר הצלם אלברטו קורדה? (תשובה: הצלם הקובני, אלברטו קורדה, יצר את האייקון החשוב בתולדות אומנות הצילום, תמונת הפרופיל של המהפכן הארגנטיני, ארנסטו צ'ה גווארה, השבוע לפני 60 שנה)
 15. למי מיוחסת האמירה "אני חושב משמע אני קיים"? (תשובה: לפילוסוף הצרפתי, בן המאה ה-17, רנה דקרט)
 16. מה משותף לשלושת מזכל"י ההסתדרות הראשונים [בין השנים 1920-1944]? (תשובה: שמם הפרטי של שלושתם הוא דוד – דוד זכאי, דוד בן-גוריון ודוד רמז)
 17. על שם מי קרוי המושב "כפר מוֹנָשׁ" באזור עמק חפר? (תשובה: על שם הגנרל האוסטרלי היהודי ג'ון מוֹנָשׁ, מפקד הכוחות האוסטרליים במלחמת העולם הראשונה. ישנה סברה אחרת, שהמושב קרוי על שם מונש פצ'קורינסקי, אבי הטוסטר המודרני, אך היא הוכחה כשגויה)
 18. מה זה QWERTY? (תשובה: אלו שש האותיות העליונות מצד שמאל, במקלדת בשפה האנגלית, ושמה של השיטה המקובלת לסידור המקשים במקלדת)
 19. באיזה תפקיד היסטורי שימש המשורר אברהם שלונסקי בתנועת השומר הצעיר, בה מעולם לא היה חבר? (תשובה: שלונסקי מונה על-ידי התנועה על מנת לייסד את "ספריית פועלים" [הוצאת הספרים של הקיבוץ הארצי] ואת "מועדון צוותא" [הזרוע התרבותית התנועתית לפועלים בעיר]. את שני מפעלי התרבות ההיסטוריים הקים על אף שלא היה חבר תנועה וקיבוץ)
 20. מאיזה סרט ישראלי לקוחה התמונה בקישור? (תשובה: התמונה לקוחה מסרטו של אורי זהר, "עיניים גדולות", משנת 1974. הוא השני בטרילוגיה התל-אביבית של זהר הכוללת גם את "מציצים" [1972] ו"הצילו את המציל" [1977])

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מה משותף לשירים "שומר החומות" (בביצוע להקת פיקוד מרכז), "ארץ ישראל" (בביצוע אריק איינשטין) ו"שיר העמק" (בביצוע אריק איינשטין)? (תשובה: בשלושת השירים יש התייחסות לישעיהו כ"א, פסוק י"א: "שֹׁמֵר מַה-מִּלַּיְלָה, שֹׁמֵר מַה-מִּלֵּיל". בראשון: "אני עומד על החומה רועד מקור ומסתכל הנה שקעה כבר החמה. שומר מלילה מה מליל אור הירח במלואו"; בשני: "בית לך בניתי שם בחול, ארץ ישראל. שרתי שיר יפה על ים כחול, ארץ ישראל. מה מליל, הו, שומר מה מליל, מה מליל"; בשלישי: "מה, מה לילה מליל, דממה ביזרעאל")