תשובות לעשרים ש"ט – 05/03/2021

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 64

 1. את יומנו של מי תרגם לעברית יוסף חיים ברנר? (תשובה: את יומנו של יוסף טרומפלדור)
 2. מאיזה סרט קלאסי לקוח הציטוט: "Do you feel lucky, Punk?" [האם אתה מרגיש בר-מזל, פרחח]? (תשובה: כך אומר השוטר הארי קלהאן לרוצח הסדרתי סקורפיו, כאשר הוא מאיים עליו באקדח, בסרטו של דון סיגל [1971] "הארי המזוהם")
 3. באיזה שיר עברי מתואר מפקד העומד לפני חייליו ערב קרב חשוב ומדבר איתם קודם כל על אהבה? (תשובה: בשיר ליל חניה מאת נתן אלתרמן – "עַל אַהֲבָה הוּא מְדַבֵּר (בָּהּ הוּא פּוֹתֵחַ) וְעַל חוֹבָה וּקְרָב וְעֹל, הַכֹּל בַּכֹּל / אֵין הוּא אוֹמֵר אֶת זֹאת בְּכָל דַּקּוּיוֹתֶיהָ / שֶׁל הַשִּׁירָה, אֲבָל אוֹמֵר בְּקוֹל גָּדוֹל / בְּלִי מֹרֶךְ לֵב וּבְלִי חֲשָׁשׁ מִפְּנֵי הַזּוֹל")
 4. מה הם: "טְרִיוָלַנצְיָּה", "טְרוּטָה-צִ'יפָּנְטָה" ו"רוּתִי-רוּתִי"? (תשובה: שמות של תרגילי טכניקה בנגינה מהמערכון של להקת כוורת "שיעור פסנתר" [מתוך "סיפורי פוגי"])
 5. מאיזה סרט קלאסי לקוחה התמונה בקישור? (תשובה: התמונה לקוחה מסרטו של ויקטור פלמינג [1939], "חלף עם הרוח")
 6. מה משותף לנשיאי ארה"ב: ג'ורג' וושינגטון, תומס ג'פרסון, תאודור רוזוולט ואברהם לינקולן? (תשובה: פסליהם נחצבו בפסגת הר ראשמור)
 7. מאיזה סיפור לקוח הציטוט: "אני חושב שלאהוב משהו זו הצורה הכי טובה של בעלות, ובעלות זו כנראה הצורה הכי גרועה של אהבה"? (תשובה: הציטוט מתוך "הסיפור על האי הנעלם" מאת הסופר הפורטוגלי ז'וזה סרמאגו)
 8. מי הדמות בתמונה שבקישור? (תשובה: וולט וויטמן)
 9. בבוטניקה, מהו "טְמִיר נִצָּן"? (תשובה: צמח שחלקו מעל האדמה מתייבש ומת בחלקים מהשנה ואילו חלקו שמתחת לאדמה, לרוב בצל או פקעת, ממשיך לחיות. למשל, חצב. בלועזית: גיאופיטים)
 10. במתמטיקה, מהי עֲצֶרֶת? (תשובה: מכפלה של כל המספרים הטבעיים מאחד ועד המספר הנתון. למשל, עצרת 4 היא 1X2X3X4 = 24)
 11. מה משותף לסרטים "ליגה משלהן" [1992], "דיק טרייסי" [1990] ו"סוזן סוזן" [1985]? (תשובה: בכולן שיחקה הזמרת והשחקנית מדונה)
 12. מי הוא המשורר שחיבר את השיר הידוע "הדרך שלא נבחרה" ["אאנח בחזרי לספר איך אי-שם / משתי הדרכים שביער עבות / בחרתי בזו שהלכו בה פחות / ופה הרי כל ההבדל בעולם"]? (תשובה: המשורר האמריקאי רוֹבֶּרְט לִי פְרוֹסְט [1874-1963])
 13. מדוע שמו העברי של החרק המכונה "ג'וק" הוא "תיקן"? (תשובה: נקבת התיקן מטילה את ביציה בתוך מבנה קצף חלבוני בעל צורה המזכירה תיק)
 14. באיזה מחזה של שייקספיר דמות הגיבור היא של מוסלמי שחור מצפון אפריקה המפקד על כוחות צבא וונציה בקפריסין? (תשובה: במחזה אותלו. זהו גם שמו של הגיבור)
 15. מה משותף למונקו ולסינגפור? (תשובה: שתיהן ערי מדינה – מדינות עצמאיות וריבוניות המורכבות מעיר אחת בלבד)
 16. מה הם: "באר שבע בירת הנגב", "אם נא מצאתי חן" ו"לב הקיץ, לב האור"? (תשובה: סיפורים קצרים מאת הסופרת עמליה כהנא כרמון)
 17. מה נהוג היה לכנות "צ'ק פוינט צ'ארלי"? (תשובה: מעבר הגבול המרכזי בחומת ברלין בין צדה המערבי לצדה המזרחי של העיר בתקופת המלחמה הקרה)
 18. מה משותף לערים הספרדיות סֵאוּטָה ומֶלִיָיה? (תשובה: שתיהן מובלעות ספרדיות בצפון אפריקה אשר נותרו בשליטה של ספרד על אף היותן בעבר חלק מממלכת מרוקו)
 19. מה הן קוֹרְדּוֹבָּה, רוֹסַארְיוֹ, לָה פְּלָטָה? (תשובה: הערים הגדולות בארגנטינה מלבד בואנוס איירס)
 20. מאיזה סרט ישראלי לקוח הדיאלוג בקטע הפסקול בקישור? (תשובה: מתחת לאף, סרטו של יעקב גולדווסר משנת 1982, בכיכובם של אורי גבריאל ומשה איבגי)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

איזה סרט מבוסס על ספרו של פיליפ ק. דיק "האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות?" (תשובה: סרטו של רידלי סקוט משנת 1982, "בלייד ראנר")