תשובות לעשרים ש"ט – 26/03/2021

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 66

 1. מה שמו של השיר המתחיל במילים "פנינו אל השמש העולה"? (תשובה: שירו של יצחק שנהר נקרא "שִׁיר הַחֵרוּת")
 2. על מה אמר ברל כצנלסון "אין לך שיא של הכרה היסטורית מרומם מזה, ואין לך התמזגות של יחיד וכלל – ברחבי כדור העולם ובעמקי הדורות – גדולה מאשר ב…"? (תשובה: כך אמר ברל על הציווי "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים" ועל החובה לספר ביציאת מצריים)
 3. במסורת היהודית, מה מכונה "פסח מצריים"? (תשובה: בספר שמות, פרק י"ב, מצווים בני ישראל לשחוט טלה בחיפזון ולמרוח את דמו על משקוף הדלת, על מנת שתפסח עליהם מכת הבכורות. זהו הפסח הראשון המכונה "פסח מצריים")
 4. מי היה ספרטקוס? (תשובה: גלדיאטור שמרד באימפריה הרומית והפך למנהיג עבדים והסב הפסדים בשדה הקרב לצבא הרומי בין השנים 73-71 לפנה"ס)
 5. על פי המסורת היהודית, מדוע באמת אנו אוכלים ביצה בליל הסדר? (תשובה: הביצה היא סמל זול, מצוי ושווה לכל נפש המזכיר את "קרבן חגיגה" – פר או כבש שנהוג היה להקריב בבית המקדש. בנוסף, היא גם סמל אבלות [בדומה לביצה שנוהגים לאכול האבלים בשבעה] לציון חורבן בית המקדש)
 6. מה פירוש המילה היוונית "אקסודוס"? (תשובה: ביוונית אקסודוס היא יציאה. במילה זו השתמשו לתיאור יציאת מצריים בתרגום התנ"ך ליוונית)
 7. מה הוא שמה העברי של אניית המעפילים אקסודוס? (תשובה: יציאת אירופה תש"ז. הספינה יצאה ביולי 1947 מחופי דרום צרפת עם כ-4500 מעפילים ניצולי שואה. בסמוך לחוף ישראל נתפסה ע"י הבריטים אשר החזירו את הניצולים למחנות העקורים בגרמניה)
 8. איזה נאום מפורסם נישא לרגלי אנדרטת לינקולן בוושינגטון בקיץ 1963? (תשובה: נאומו של מנהיג התנועה לזכויות האזרח, מרתין לותר קינג, "יש לי חלום" שבו קרא לשוויון בין שחורים ללבנים)
 9. בספרו של אנטואן דה סנט אכזופרי, "הנסיך הקטן", מוזכרת סכנה הטמונה בעצי הבאובב ["ילדים! היזהרו מעצי הבאובב!"]. מה היא? (תשובה: ע"פ אכזופרי יש לנכש את עצי הבאובב כשהם עדיין שתילים רכים, שאם לא כן הם עלולים לגדול עד כדי כך ששורשיהם יבקעו את האסטרואיד עליו חי הנסיך. בספר ישנו גם איור של אסטרואיד שדיירו היה עצלן ולא דאג לעשות זאת, כשהוא אכן עומד להתבקע מעומס השורשים של שלושת העצים הענקיים שצמחו עליו. מקובל לזהות דימוי זה עם הביקורת של אכזופרי כלפי האדישות בה התקבלה עליית הפשיזם באירופה)
 10. מי הם וונדי, ג'ון ומייקל דרלינג? (תשובה: אלו הילדים הלונדונים שלילה אחד הופיע פיטר פן בחדר השינה שלהם ולקח אותם ל"ארץ לעולם לא")
 11. עלילת איזה סרט מפגישה חמישה צעירים לאורך בוקר ממושך אחד של יום שבת, בפרבר של שיקגו, ב-24/03/1984? (תשובה: סרטו המופתי של ג'ון יוז משנת 1985, "מועדון ארוחת הבוקר")
 12. באיזה סרט מבצעת דמות בשם הולי גולייטלי [מגולמת בידי אודרי הפבורן] שיר בשם Moon River? (תשובה: בסרטו של בלייק אדוארדס משנת 1961, ארוחת בוקר בטיפאני)
 13. בשירו של שאול טשרניחובסקי, הוי ארצי מולדתי, מה הם "הַשָּׁמִיר, הַשַּׁיִת" [הוֹי אַרְצִי! מוֹלַדְתִּי! הַר טְרָשִׁים קֵרֵחַ… הוֹי, הוֹי, אֶרֶץ חֶמְדַּת לֵב! הַשָּׁמִיר, הַשַּׁיִת. בַּיִר סוּד יָתוֹם בַּגֵּב, בַּשָּׁמַיִם עַיִט]? (תשובה: שמיר ושית מזוהים במקרא כסוגים של קוצים או שדה בור מכוסה צמחיה יבשה וקוצים: "וַאֲשִׁיתֵהוּ בָתָה לא יִזָּמֵר וְלא יֵעָדֵר וְעָלָה שָׁמִיר וָשָׁיִת, וְעַל הֶעָבִים אֲצַוֶּה מֵהַמְטִיר עָלָיו מָטָר" [ישעיהו, ה'])
 14. מהיכן לקוחה התמונה בקישור? (תשובה: זהו הרקע לעטיפת התקליט "גוונים", של להקת הגבעטרון, משנת 1978. בין השירים באלבום: גוונים, ים השיבולים, הוי ארצי מולדתי)
 15. בהיסטוריה הציונית, מה מקור הביטוי "שקט הוא רפש"? (תשובה: זהו ציטוט מתוך המנון תנועת בית"ר שחיבר זאב ז'בוטינסקי: "תַּגָּר / עַל כָּל מַעֲצוֹר וּמֵצַר / אִם תַּעַל אוֹ תֵּרֵד / בְּלַהַב הַמֶּרֶד / שָׂא אֵשׁ לְהַצִּית, אֵין דָּבָר / כִּי שֶׁקֶט הוּא רֶפֶשׁ")
 16. מה היה ההקשר ההיסטורי בו נכתבו מילות להיט ריקודי העם "אלף זמר ועוד זמר"? (תשובה: בשיר ישובי בקעת הירדן מברכים על העליה לקרקע של היאחזות נח"ל נערן: "כי כולנו כאן בצוותא עם אחינו הקטן. ושירים כמו שאהבת שי לנח"ל נערן")
 17. מה הקשר בין הסופר יהושוע קנז לבין שליחו המקראי של יהושוע בן נון, כלב בן יפונה? (תשובה: כינויו המלא של כלב היה "כלב בן יפונה הַקְּנִזִּי". מוצאו היה מ'קנז', שבט קיני [שבט קדום נודד, מעמי כנען] שהסתפח אל שבט יהודה)
 18. איזה סיפור של ברנר מסתיים במילים: "החמה זרחה כמו לפני הגשם. ההוָיה הָיתה הֲוָיַת-קוצים. כל החשבון עוד לא נגמר"? (תשובה: מכאן ומכאן)
 19. היכן נרצח הסופר הציוני יוסף חיים ברנר? (תשובה: ברנר נרצח במאי 1921 בסמוך לבית בו התגורר, בית אברהם יצקר על גבול תל-אביב ויפו, ביחד עם בני משפחת יצקר והסופרים יוסף לואידור וצבי שץ. כיום נמצא הבית ברחוב קיבוץ גלויות בת"א ומשמש כמרכז הנוער העובד והלומד)
 20. מה שמה של הנעימה שפותחת את תוכנית הרדיו "ארבע אחר הצהריים" בגלי צה"ל ומי מבצעת אותה? (תשובה: הנעימה נקראת "תמונה", הלחן של יצחק קלפטר והיא מבוצעת ע"י יעל לוי)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

באיזה הקשר היסטורי נכתב המנון מעמד הפועלים, "האינטרנציונל"? (תשובה: ההמנון נכתב ב-1871 ע"י יוג'ין פוטייר, פועל צרפתי, על רקע המאבק בין "הקומונה הפריזאית" לצבא צרפת. לאחר מלחמה עקובה מדם נפל המשטר הסוציאליסטי בפריז שהיה מופת של שוויון וקידמה חברתית)