תשובות לעשרים ש"ט – 09/04/2021

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 67

 1. היכן נולד בעלה של מלכת אנגליה, הנסיך פיליפ, שנפטר היום? (תשובה: באי היווני קורפו בשנת 1921. אביו היה נסיך יוון ודנמרק וסבו "מלך היוונים")
 2. מה הקשר בין מושב כפר יהושע בעמק יזרעאל לגבעת אולגה הסמוכה לחדרה? (תשובה: כפר יהושוע נקרא על שם יהושוע חנקין, שעסק ברכישת אדמות עמק יזרעאל עבור התיישבות יהודית. גבעת אולגה נקראת על שם רעייתו, אולגה חנקין, אשת העליה הראשונה ושותפתו למפעל רכישת האדמות)
 3. מי ביצע במקור את הלהיט של להקת הרוק הנשית "הבאנגלס" משנת 1987, Hazy shades of winter? (תשובה: סיימון וגרפונקל בשנת 1966)
 4. מי היתה זהרה לביטוב? (תשובה: לוחמת פלמ"ח וטייסת בחיל האוויר הישראלי. נהרגה בתאונת מטוס במהלך מלחמת העצמאות. תולדות חייה מתוארים בספרה של דבורה עומר, "לאהוב עד מוות")
 5. אילו שני רומנים מרכזיים בתולדות הספרות מוזכרים – ישירות וברמז – בשירם של דני סנדרסון ומזי כהן, "זה הכל בשבילך" [1990]? (תשובה: הספר "דון קישוט" מאת מיגל דה סרוואנטס מוזכר ישירות ומהספר "התפסן בשדה השיפון" מאת ג'. ד. סלינג'ר, מצוטט המשפט "לאן הברווזים עפים כשהאגם קפוא" שהפך להיות הסמל המייצג המרכזי של הרומן)
 6. מאיזה סרט לקוח הציטוט "כולנו די מוזרים, פשוט חלקנו מסתירים את זה טוב יותר"? (תשובה: מסרטו של ג'ון היוז משנת 1985, "מועדון ארוחת הבוקר")
 7. מה משמעות המילה "ברדוויל" מהשיר קרנבל בנח"ל ["לדוג דגים בברדוויל"]? (תשובה: ימת ברדוויל היא לגונה של הים התיכון בצפון חצי האי סיני. היאחזות נח"ל ים, שאחד מענפיה החקלאיים היה דייג, הוקמה ב-1967 בסמוך לחוף הימה)
 8. מה משותף לזוכי פרס נובל בספרות: המשורר פבלו נרודה והמשוררת גבריאלה מיסטרל? (תשובה: שניהם צ'יליאנים מצ'ילה)
 9. מה הוא "שַׁרְבִיטָן מְכֻנָּף"? (תשובה: שיח מדברי הנפוץ בדרום הערבה, בירדן ובסיני)
 10. מה שם המשפחה של רוקי, דמותו הקולנועית של המתאגרף שמגלם סילבסטר סטאלון? (תשובה: בלבואה)
 11. מה שמו המלא של רמבו, דמותו הקולנועית של הלוחם שמגלם סילבסטר סטאלון? (תשובה: ג'ון ג'יימס רמבו)
 12. מהי המדינה הראשונה בעולם אשר העניקה זכות הצבעה לנשים? (תשובה: ניו זילנד בשנת 1893)
 13. מה הוא הגז אשר נמצא במרבית המשקאות המוגזים? (תשובה: CO2 – פחמן דו חמצני)
 14. בסצינה המפורסמת מהסרט גבעת חלפון [אסי דיין, 1976], כאשר סרג'יו קונסטנצה זורק רימון, מאיזה שיר עברי הוא מצטט? (תשובה: משירו של ביאליק, ברכת עם: "תחזקנה ידי כל אחינו המכוננים…". השיר שימש כהמנונה הלא רשמי של תנועת העבודה הציונית עד קום המדינה)
 15. מי הדמות בתמונה שבקישור? (תשובה: הצייר הספרדי פאבלו פיקאסו)
 16. בעברית, מהי נְסוּעה? (תשובה: קילומטרז')
 17. את השיר "שבחי ירושלים" הלחין אביהו מדינה. מי כתב את המילים? (תשובה: מילות השיר לקוחות מספר תהילים , קמ"ז: "שַׁבְּחִי יְרוּשָׁלִַם, אֶת-יְהוָה; הַלְלִי אֱלֹהַיִךְ צִיּוֹן. כִּי-חִזַּק, בְּרִיחֵי שְׁעָרָיִךְ; בֵּרַךְ בָּנַיִךְ בְּקִרְבֵּךְ")
 18. בספר הילדים של מאיר שלו, "איך האדם הקדמון המציא לגמרי במקרה את הקבב הרומני", מי ואיך הפך את הבשר, השום, הבצל והפטרוזיליה שנפלו במקרה זה ליד זה, לקבב רומני? (תשובה: "עברה שם במקרה ממותה ועם הרגל הענקית שלה, קוואצ'!, מהכל עשתה קציצה")
 19. מה הקשר בין שירה של להקת כוורת "נתתי לה חיי" לבין שירה של להקת אבבא "Waterloo"? (תשובה: שניהם השתתפו באירוויזיון 1974. שירה של כוורת זכה במקום השביעי ואילו של אבבא במקום הראשון)
 20. איזה שיר מתחיל כך? (תשובה: Paint it black של ה- the rolling stones)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

בתולדות התיאטרון מה מכונה "הנריאדה" [באנגלית Henriad]? (תשובה: סדרה של ארבעה מחזות מאת וויליאם שייקספיר אשר עוסקות במלך אנגליה ריצ'רד השני וביורשיו: "ריצ'רד השני", "הנרי הרביעי – א'", "הנרי הרביעי – ב'" ו"הנרי החמישי")