תשובות לעשרים ש"ט – 23/04/2021

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 68

 1. בזמן מלחמת המפרץ הראשונה, אות הרדיו המתריע על התקפת טילים על ישראל היה "נחש צפע". מה היה אות הארגעה? (תשובה: "שרב כבד")
 2. מה היא טבלת מנדלייב? (תשובה: זוהי הטבלה המחזורית של כל היסודות הכימיים. היא קרויה על שם הכימאי הרוסי דימיטרי מנדלייב אשר יצר אותה במחצית המאה ה-19)
 3. עם מי התחתן יאן צידרן צידרוני? (תשובה: עם ציפה דריפה ימפמפוני)
 4. איזה צבע הוא ענבר? (תשובה: בין צהוב לכתום עם נטיה לזהבהבות)
 5. מה משותף לסרטים: "שיער" [1979], "קן הקוקיה" [1975] ו"אמדאוס" [1984]? (תשובה: את כולם יצר הבמאי הצ'כי-אמריקאי ממוצא יהודי, מילוש פורמן)
 6. מה משותף לדגל ישראל ולדגלי מדינות מרכז אמריקה – ניקרגואה, הונדורס ואל-סלבדור? (תשובה: לכולם פסים כחולים-תכולים נהדרים שתוחמים את הדגל מלמעלה ומלמטה)
 7. מה היה שם העט, המוכר יותר, של המשורר הרויזיוניסט אוריאל הלפרין [בהמשך אוריאל שלח]? (תשובה: יונתן רטוש)
 8. מה הם "צומת מילר", "ארץ קשוחה" ו"ברטון פינק"? (תשובה: סרטים של הקולנוענים האמריקאיים ממוצא יהודי איתן וג'ואל כהן, המכונים "האחים כהן")
 9. מי היו פרנץ פרדיננד וגברילו פרינציפ? (תשובה: הארכידוכס פרנץ פרדיננד היה יורש העצר האוסטרו-הונגרי אשר נורה ב-1914 בעיר סרייבו על-ידי מתנקש בשם גברילו פרינציפ, פעולה שחוללה שרשרת ארועים אשר הביאו לפריצת מלחמת העולם הראשונה ורבים רואים בה את "יריית הפתיחה" של המלחמה)
 10. איזו פואמה, מהחשובות בספרות המערב, נפתחת במשפט: "ראיתי כיצד מושמדים המוחות הטובים ביותר של דורי בידי שיגעון, כשהם מורעבים היסטריים וערומים"? (תשובה: הפואמה [בעברית "יללה" או "נהמה"], Howl, מאת משורר הביט האמריקאי ממוצא יהודי, אלן גינזברג)
 11. מי הם: בר יוחאי, ח.ב. צלאל, ויוסף חבר? (תשובה: אלו שמות עט של הסופר הציוני יוסף חיים ברנר, אשר בעוד שבוע, ב-2/5, נציין 100 שנה למותו)
 12. מי הם: שלמה פרנקל, יעקב אברמזון ואוריאל דוידובסקי? (תשובה: גיבורי "מסביב לנקודה", ספרו של הסופר הציוני יוסף חיים ברנר אשר בעוד שבוע, ב-2/5, נציין 100 שנה למותו)
 13. מי הדמות בתמונה שבקישור? (תשובה: המשורר החתיך אלכסנדר פן)
 14. מה היא עיר הבירה של ניו-זילנד? (תשובה: וולינגטון)
 15. מה משותף למילים "מטוס", "שלדג", "גחלילית", "מצלמה", "תגובה"? (תשובה: כולן חודשו על-ידי חיים נחמן ביאליק ביצירותיו ונקלטו בשפה העברית המתחדשת)
 16. בספרות המערב, מי הוא "רוֹסִינַנְטֶה"? (תשובה: זהו שם סוסו של דון קישוט, גיבור ספרו של מיגל דה סרוונטס)
 17. בטבלה המחזורית של היסודות הכימיים, איזה יסוד מסומן באותיות AU? (תשובה: AU הוא הקיצור של Aurum, שמו הלטיני של הזהב)
 18. מי היה מלך צרפת כאשר התחוללה המהפכה הצרפתית? (תשובה: לואי הששה עשר. פחות משלוש שנים לאחר שפרצה המהפכה פגש צווארו את סכין הגיליוטינה אל מול המוני צרפתים צוהלים המנופפים בבגטיהם)
 19. מה כונה בשם "קון-טיקי"? (תשובה: רפסודת עץ שבמחצית המאה העשרים שימשה להפלגה מחופי פרו לאיים הפולינזיים בלב האוקיאנוס השקט, על מנת להוכיח שמסע כזה יכול היה להתרחש בתקופה הפרה-היסטורית וכי תושביהם המקוריים של האיים הגיעו אליהם מאמריקה הדרומית)
 20. הפתיחה של איזה שיר בקישור? (תשובה: Oops I did it again של בריטני ספירס)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מה בתולדות ארץ ישראל כונה "הועד לגיבוש הנוער העברי"? (תשובה: זה היה שמה המקורי של התנועה שלה נתן המשורר אברהם שלונסקי את השם "הכנענים" – תנועה אידיאולוגית שדגלה ביצירת קשרים בין העמים בארץ על בסיס ארצישראליותם. עיקר השפעתה היתה בשדות הספרות והאומנות. בין הדמויות הבולטות בה: יונתן רטוש, עמוס קינן, אהרון אמיר ובנימין תמוז)