תשובות לעשרים ש"ט – 07/05/2021

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 69

 1. מה משותף לסרטים הישראליים "שלושה ימים וילד", "הערת שוליים" ו"מיכאל שלי"? (תשובה: עלילת שלושתם מתרחשת בירושלים)
 2. מאיזה סרט לקוחה התמונה שבקישור? (תשובה: "מטאל ג'קט" [Full metal jacket], סרטו האנטי-מלחמתי של סטנלי קובריק משנת 1987)
 3. מה הם "סְטָלַגְמִיטים" ו"סְטָלַקְטִיטים"? (תשובה: זקיפים ונטיפים הנוצרים ממים אשר סופחים אליהם מינרלים ונמצאים במערות נטיפים)
 4. מי הוא הזמר הישראלי שנולד במרוקו, היה חניך בשומר הצעיר וזכה במקום השני בתחרות האירויזיון? (תשובה: אבי טולדנו נולד במקנס במרוקו ועלה לארץ בשנת 1965 עם חבריו לקן השוה"צ בקזבלנקה. ב-1982 זכה במקום השני באירויזיון עם השיר "הורה")
 5. מדוע נקרא עמק המצלבה בירושלים בשם זה? (תשובה: על-פי המסורת הנוצרית מעמק זה נלקח העץ אשר ממנו הכינו הרומאים את הצלב עליו נצלב ישו)
 6. שמו של איזה ארגון איטלקי מפורסם נקרא בתרגום מילולי לעברית "הדבר שלנו"? (תשובה: המאפיה הסיציליאנית, ארגון הפשע המאורגן המכונה באיטלקית "קוזה נוסטרה")
 7. מה הם "יצירת המופת", "הסוד", "השיבה הביתה" ו"המרדימנים"? (תשובה: רומנים של הסופרת ההולנדית אנה אנקוויסט)
 8. מי ביצע לראשונה את השיר "חשמל זורם בכפות ידיך"? (תשובה: רותי נבון, בשנת 1974)
 9. מה הוא "בֵּית אַגיוֹן" בירושלים? (תשובה: זהו שם המעון הרשמי של ראש הממשלה, המכונה "בלפור" על שם פינת הרחוב בו הוא נמצא. אדוארד אגיון היה יהודי עשיר שעבורו נבנה הבית בשנות ה-30 של המאה העשרים)
 10. מה הם ראשי התיבות חב"ד? (תשובה: חכמה, בינה, דעת)
 11. באיזו סדרת טלויזיה נפגשות הדמויות באופן קבוע בבר בשם "מק'לרנס"? (תשובה: בסדרה "איך פגשתי את אמא")
 12. הדגל של איזו מדינה מופיע בקישור? (תשובה: דגל מקדוניה)
 13. מהו השיר עם הכי הרבה השמעות בספוטיפיי? (תשובה: השיר "shape of you" של אד שירן, לו קרוב ל-3 מליארד השמעות)
 14. מי הוא הבחור הזחוח משמאל, בתמונה שבקישור? (תשובה: הסופר הירושלמי, זוכה פרס נובל לספרות, ש"י עגנון. עוד בתמונה [משמאל]: הסופר אלכסנדר זיסקינד רבינוביץ', הסופר יוסף חיים ברנר והמשורר דוד שמעוני)
 15. מי הם שלומית אהרון, קיקי רוטשטיין, עמי מנדלמן ויובל דור? (תשובה: חברי להקת "הכל עובר חביבי")
 16. מה הן "פָאוּנָה" ו"פְלוֹרָה"? (תשובה: פאונה היא אוכלוסיית כל בעלי החיים באזור ובתקופה מסוימת. פלורה היא מכלול הצמחיה המיוחס לאזור ותקופה. למשל, הפאונה של ארץ ישראל בעת העתיקה)
 17. לאיזה משורר עברי ספר שירים בשם "רחוב העצב החד סטרי"? (תשובה: אלכסנדר פן)
 18. מה הם "תצלומו הראשון של היטלר", "חתול בדירה ריקה" ו"מתחת לכוכב אחד קטן"? (תשובה: שירים מתוך ספרה של המשוררת הפולניה ויסלבה שימבורסקה, "שלהי המאה")
 19. מתי בקירוב נבנו, ועל-ידי מי, חומותיה הנוכחיות של העיר העתיקה בירושלים? (תשובה: את חומות ירושלים הנוכחיות בנה סולימאן הראשון, סולטאן האימפריה העות'מאנית, באמצע המאה ה-16)
 20. מה שמה המוכר יותר של "מערת אבשלום"? (תשובה: מערת אבשלום היא מערת הנטיפים הנמצאת בסמוך לבית שמש)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מה מייצג הפעמון שהוצב בגן הפעמון בירושלים? (תשובה: הפעמון הוא העתק של "פעמון הדרור" מפילדלפיה והוא הוצב בגן בשנת 1976 לרגל 200 שנות עצמאות לארה"ב)