תשובות לעשרים ש"ט – 21/05/2021

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 70

 1. מה מקור המילה "סירנות" ומדוע אזעקות מלחמה נקראות בשם זה? (תשובה: במיתולוגיה היוונית הסירנות היו נימפות ים ששירתן משכה אל מותם מלחים ששטו בקרבת מקום. מכשיר האזעקה הראשון שהפיק צפירות עולות ויורדות פעל גם מתחת למים ולכן ממציאו, הפיזיקאי הצרפתי בן המאה ה-19 הברון צַ'רְלְס קָנְיַּרְד דֶּה לָה טוּר, נתן לו את השם הקודר והמתבקש "סירנה")
 2. באודיסיאה מאת הומרוס, איך אודיסאוס מגן על עצמו בלב ים מפני הליכה כפויה אחר שירת הסירנות? (תשובה: הוא קושר עצמו לתורן הספינה)
 3. מה הוא הרקע ההיסטורי לעלילת ספרה של עירית לינור, "שירת הסירנה"? (תשובה: מלחמת המפרץ הראשונה)
 4. בסרטו של איתן פוקס משנת 1994, "שירת הסירנה" [מבוסס על ספרה באותו שם של עירית לינור], איזה פוליטיקאי ישראלי מגלם את דמות אחד הגיבורים? (תשובה: יאיר לפיד מגלם את דמותו של עופר שטרסברג, האקס המיתולוגי של הגיבורה טלילה כץ)
 5. איזה ביטוי שגור בעברית נטבע לראשונה בספרה של עירית לינור "שירת הסירנה"? (תשובה: "אקס מיתולוגי")
 6. מה שם שירו של מתי כספי, ממנו לקוח הציטוט: "שביל באמצע שביל בצד, חפופים אחד אחד. איזה ניקיון וסדר, איזה יופי של מצעד"? (תשובה: "שיר עם נקי". את המילים כתב אהוד מנור‏)
 7. על-פי המסורת הנוצרית, מדוע מציינים הנוצרים את יום השבת ביום ראשון? (תשובה: על-פי המסורת הנוצרית, ביום ראשון בחול המועד פסח קם ישו לתחיה לאחר צליבתו)
 8. מה שמו העברי של עץ המייפל? (תשובה: אדר. מין האדר ממנו מפיקים את סירופ המייפל נקרא "אדר הסוכר" ואילו האדר הנפוץ בישראל, שאין מפיקים ממנו דבר זולת הנאה אסתטית וצל, נקרא "אדר סורי")
 9. איזה טקסט היסטורי נפתח במשפט: "האדם נולד חופשי ובכל מקום כבול הוא באזיקים"? (תשובה: "האמנה החברתית" מאת ז'אן ז'אק רוסו משנת 1762 – הגות פילוסופית-פוליטית שהשפיעה רבות על המהפכה הצרפתית ונחשבת כאחת המרכזיות בתולדות המחשבה המדינית)
 10. מי היתה סאלי רייד [Sally ride]? (תשובה: סאלי רייד [1951-2012] היתה האשה האסטרונאוטית האמריקאית הראשונה שטסה לחלל. לקחה חלק במשימות מעבורת החלל צ'לנג'ר בשנים 1983-1984)
 11. מה הם "ציון", "קתדרה" ו"ישראל"? (תשובה: כתבי עת מדעיים העוסקים בהיסטוריה של עם, ארץ ומדינת ישראל)
 12. מי הוא רוברט אלן צימרמן? (תשובה: זהו שם הולדתו של המוזיקאי האמריקאי-יהודי בוב דילן)
 13. איזה רומן, מרכזי בתולדות הספרות, נפתח במילים "אמת המקובלת על כולם היא שרווק בעל רכוש גדול מן הסתם חש מחסור ברעיה"? (תשובה: כך נפתח הרומן שחיברה הסופרת הבריטית, ג'יין אוסטן, "גאוה ודעה קדומה")
 14. מהי תִמְלַחָת? (תשובה: תִמְלַחָת היא תמיסת מלח בריכוז העולה על 5% [משמעותית יותר מריכוז ממוצע של מלח במי ים])
 15. מה שמו המקורי של קיבוץ ניר דוד? (תשובה: הקיבוץ הוקם ב-1936 בשם "תל עמל" וב-1937 שונה ל"ניר דוד". בשנות השמונים הוחזר השם תל-עמל וכיום שמו הרשמי הוא "ניר-דוד [תל-עמל]")
 16. מה שמו המוכר יותר של הסיפור "מן הַאַפֵּנִינִים עד האנדים"? (תשובה: הסיפור "מן הַאַפֵּנִינִים עד האנדים" הוא פרק מתוך ספרו של אדמונדו דה אמיצ'יס, "הלב", המוכר מסדרת האנימציה לילדים בשם זה. האפנינים הוא רכס הרים במזרח איטליה והאנדים הוא רכס הרים במערבה של אמריקה הדרומית. בסיפור יוצא הילד מרקו למסע מאיטליה לארגנטינה בחיפוש אחר אמו)
 17. באיזה סרט וספר מופיעה דמות בשם "וִילִי וַונְקָה"? (תשובה: וִילִי וַונְקָה הוא יצרן ממתקים ובעל מפעל למוצרי שוקולד בסרט "צ'רלי בממלכת השוקולד" [2005] המבוסס על ספרו של רואלד דאל, "צ'ארלי והשוקולדה")
 18. מי היא המועצה האזורית הקטנה ביותר בארץ מבחינת מספר הישובים הכלולים בה? (תשובה: מועצה אזורית "אלונה" באזור רמות מנשה כוללת שלושה מושבים בלבד – עמיקם, גבעת נילי ואביאל)
 19. מי חיבר את מילות השיר של להקת החלונות הגבוהים "עיפה בובה זהבה"? (תשובה: הסופרת והמשוררת מרים ילן שטקליס. הלחן מאת שמוליק קראוס)
 20. איזה שיר מתחיל כך? (תשובה: ארץ ישראל יפה)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מה הקשר בין השיר "עיפה בובה זהבה" של להקת החלונות הגבוהים [1967] לבין מלחמת המפרץ הראשונה? (תשובה: בזמן מלחמת המפרץ הראשונה, מדי לילה בחצות, במעבר בין שידורי הרדיו הרגילים בגלי צה"ל לבין "הגל השקט" נוגן השיר "עיפה בובה זהבה")