תשובות לעשרים ש"ט – 18/06/2021

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 72

 1. מי הסופר שחיבר את סדרת ספרי הבלש שרלוק הולמס? (תשובה: ארתור קונן דויל)
 2. אביו של דוד המלך הוא ישי. מי היתה אמו? (תשובה: שמה לא מוזכר במקרא. על פי התלמוד הבבלי שמה היה ניצבת בת עדאל)
 3. מה שם שירו של דוד אבידן שמתחיל במילים: "מה שמצדיק יותר מכל את הבדידות, את היאוש הגדול, את הנשיאה המוזרה בעול הבדידות הגדולה והיאוש הגדול, היא העובדה הפשוטה החותכת, שאין לנו בעצם לאן ללכת"? (תשובה: "ייפוי כוח")
 4. היכן בארה"ב מתרחשת עלילת הסרט "חלף עם הרוח"? (תשובה: ג'ורג'יה)
 5. מי היא הדמות ההסטורית המזוהה עם המניפסט שכותרתו "מה לעשות"? (תשובה: המהפכן הרוסי ולדימיר איליץ' לנין. במניפסט זה, משנת 1902, קבע כי את המהפכה צריכה להוביל מפלגה ממושמעת של מהפכנים מקצועיים)
 6. בעברית, מה היא חֲמִיטָה? (תשובה: פנקייק)
 7. מה היא קפסאיצין? (תשובה: תרכובת כימית אשר נמצאת בפלפלים למיניהם והיא שמעניקה להם את תחושת החריפות)
 8. נשיא צרפת הנוכחי הוא עמנואל מקרון, לפניו היו פרנסואה הולנד וניקולא סרקוזי. מי היה הנשיא לפניהם? (תשובה: ז'אק שיראק, בין השנים 1995 ו-2007)
 9. מי היה השחקן שגילם את מגיש "המבזק של ז'אק" בתוכנית הטלויזיה "הקומדי סטור"? (תשובה: רובי דואניאס)
 10. מהי בירת אלג'יריה? (תשובה: אלג'יר)
 11. במה עוסקת מסכת "מועד קטן" בתלמוד? (תשובה: בהלכות חול המועד)
 12. מהו סַנְסַנָּה? (תשובה: ישוב קהילתי במועצה האזורית הר-חברון. סמוך לישוב מיתר ולקיבוץ כרמים. הישוב נוסד כהיאחזות נח"ל – האחרונה שהוקמה עד כה)
 13. מי היתה היאחזות הנח"ל הראשונה? (תשובה: נח"ל עוז. הוקמה בשנת 1951. אוזרחה כקיבוץ שנתיים לאחר מכן ע"י גרעין של התנועה המאוחדת)
 14. מה הוא "אפיק טורי אוניברסלי"? (תשובה: זה התרגום לעברית של שם החיבור הסטנדרטי למחשב מודרני – USB – Universal serial bus)
 15. מי הם: פֵּפִּין הזקן, פֵּפִּין הגוץ ופֵּפִּין האמצעי? (תשובה: מלכים מהשושלת הקרולינגית, שמרכז שליטתה היה באזור צרפת של היום, בין המאות הששית והתשיעית. ביניהם גם קרל הגדול, משליטי אירופה המרכזיים בהיסטוריה של היבשת)
 16. בחקלאות, מה היא הַבְחָלָה? (תשובה: זירוז תהליך הבשלה של פירות לאחר שנקטפו בוסריים, בדרך כלל באמצעות גזים שונים)
 17. מה מכונה "הפסנתר הַמֻּשְׁוֶה"? (תשובה: זוהי אחת מיצירותיו החשובות ביותר של המלחין יוהאן סבסטיאן באך, משנת 1772)
 18. מה הם: "איש ישן", "החיים הוראות שימוש" ו"איזה טוסטוס קטן עם כידון מצופה כרום בקצה החצר"? (תשובה: ספרים של הסופר היהודי צרפתי, ז'ורז' פרק)
 19. מי הם: אליאב, אבינדב, שמעא, נתנאל, רדאי, אוצם, צרויה ואביגיל? (תשובה: אחיו ואחיותיו של דוד המלך)
 20. מהו קרב קרני חיטין? (תשובה: קרב היסטורי שהתחולל במאה ה-12, בסמוך להר ארבל ממערב לטבריה, בין צבא ממלכת ירושלים הצלבני לבין הצבא המוסלמי בהנהגתו של צאלח א-דין. נצחון המוסלמים בקרב היוה את ראשית הכיבוש המוסלמי של א"י מידי הנוצרים)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מה משותף לשירים "סימן שאתה צעיר" ו"הכוכב של מחוז גוש דן"? (תשובה: שניהם אימצו לחנים של שירים איריים, "סימן שאתה צעיר" נקרא במקור "Whiskey in the jar" ו"הכוכב של מחוז גוש דן נקרא "the star of county down")