תשובות לעשרים ש"ט – 02/07/2021

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 73

 1. מהו ה"מַטֵרְהוֹרְן"? (תשובה: הר ברכס האלפים, על גבול שוויץ-איטליה. מהגבוהים והמוכרים ברכס זה, גם בשל צורתו הייחודית המזכירה פירמידה תלולה)
 2. מה מצויר על עטיפת השוקולד "טוֹבּלֵרוֹן"? (תשובה: ציור של הר ה"מַטֵרְהוֹרְן" ברכס האלפים, בגבול שוויץ-איטליה)
 3. מי ביצע לראשונה את השיר "בלוז למדרגות הרבנות"? (תשובה: להקת הכל עובר חביבי)
 4. באיזה מחזה קלאסי מהמאה ה-17 שמו של הגיבור הוא "הָרְפָּגוֹן"? (תשובה: הקמצן מאת מולייר)
 5. בימים האחרונים פתחה הונדורס שגרירות בירושלים. באיזו עיר בהונדורס נמצאת שגרירות ישראל? (תשובה: טֵגוּסִיגַלְפָּה, בירת הונדורס)
 6. מה מקור הלחן הידוע למילות התפילה המפורסמת "עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו"? (תשובה: הלחינה אותו נורית הירש לקראת פסטיבל הזמר החסידי ב-1969. ביצע אותו לראשונה בלחן זה יגאל בשן)
 7. מה משותף בין ספרה של יהודית קציר "הנה אני מתחילה", לספרו של אברהם ב' יהושע "מולכו"? (תשובה: עיקר העלילה של שניהם מתרחשת בחיפה)
 8. מה היתה "אַיְליה קָפּיטוֹלִינה"? (תשובה: עיר רומית שהוקמה על חורבות ירושלים בשנת 130 לספירה בקירוב על-ידי הקיסר אדריאנוס)
 9. בסמוך לאלו מדינות נמצאת מלזיה? (תשובה: תאילנד וסינגפור)
 10. מי היא הדמות בתמונה שבקישור? (תשובה: המשוררת זלדה)
 11. מי הכריז על עצמו בנאום מפורסם, "אני ברלינאי" [בגרמנית: Ich bin ein Berliner] ומדוע? (תשובה: נשיא ארה"ב ג'ון קנדי, בנאום שנשא ב-1963, בשיא המלחמה הקרה, בברלין המערבית. הכרזה זו ביקשה לבטא את תמיכת ארה"ב בגרמניה המערבית לאחר שמזרח גרמניה, המזוהה עם ברית המועצות, הקימה חומה בלב העיר ומנעה מעבר בין חלקיה השונים)
 12. בתולדות ירושלים, מה קיבל את הכינוי "הקו העירוני"? (תשובה: הקו העירוני היה החלק של "הקו הירוק" [קו שביתת הנשק בין ישראל לארצות ערב משנת 1949] שעבר בעיר ירושלים וחצה אותה לשלטון ישראלי במערב ושלטון ירדני במזרח, עד מלחמת ששת הימים)
 13. איזו נבחרת זכתה בטורניר הקודם של אליפות אירופה לכדורגל – "יורו 2016"? (תשובה: נבחרת פורטוגל. ניצחה בגמר את צרפת 1-0 לאחר הארכה)
 14. מה היא בירת קנדה? (תשובה: אוֹטָוָוה)
 15. מה היא הֶרְמֵנוֹיְטִיקָה? (תשובה: תאוריה ומתודולוגיה לפרשנות של טקסטים – בעיקר מקראיים ופילוסופיים – המעמידה במרכז את ההקשר ההיסטורי בו נוצרו)
 16. בעלילתו של איזה רומן ישראלי לוקחות חלק דמויות בשם: בנג'י רובין, פרופ' אייב לזר ודורי לזר? (תשובה: "השיבה מהודו" מאת אברהם ב' יהושע)
 17. מתי בקירוב החל על פני כדור הארץ עידן מין האדם שלנו, המכונה "הומו-סאפיינס" [האדם הנבון]? (תשובה: לפני כ-300,000 שנה. הממצאים הארכיאולוגיים המוקדמים ביותר המזוהים עם מין אדם זה התגלו באזור מרוקו והם מתוארכים לתקופה זו)
 18. איזה סרט קלאסי נפתח בתמונה של אדם יושב בביתו על כסא גלגלים ועל הגבס שעוטף את רגלו נכתב "כאן מונחות עצמותיו השבורות של ל' ב' ג'פריס"? (תשובה: "חלון אחורי", סרטו של אלפרד היצ'קוק משנת 1954)
 19. איזה סרט קלאסי מסתיים בתמונה של גבר ולצדו אשה לבושה בשמלת כלה, הנוסעים באוטובוס לצלילי שירם של סיימון וגרפונקל, "The sound of silence"? (תשובה: "הבוגר", סרטו של מייק ניקולס משנת 1967, בכיכובם של דסטין הופמן ואן בנקרופט)
 20. איזה שיר ישראלי מתחיל כך? (תשובה: "נולדתי לשלום" של עוזי חיטמן)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מה הן "לׇאוּרַאסְיָה" ו"גּוֹנְדְוָונָה"? (תשובה: על-פי התאוריה המתארת את תנועת היבשות ותהליך פריסתן לכדי צורתו הנוכחית של פני כדור הארץ, לפני כ-200 מליון שנה היו שתי יבשות גדולות בלבד: לאוראסיה שבתנועתה ופיצוליה יצרה את אירופה, צפון אמריקה ומרבית אסיה; ו"גונדוונה" שממנה נוצרו אפריקה, דרום אמריקה, אנטרטיקה ואוסטרליה)