תשובות לעשרים ש"ט – 17/07/2021

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 74

 1. מה מקור המילה "תיקו"? (תשובה: זו היא מילה תלמודית שמבטאת דיון שנגמר ללא הכרעה. על פי המסורת נהוג לראות בה ראשי תיבות של הביטוי "תשבי יתרץ קושיות ובעיות". כלומר, כשיבוא תשבי [אליהו הנביא, שע"פ המסורת הגעתו תקדים את ביאת המשיח] הוא כבר יכריע)
 2. מה מקור הביטוי "כל שני וחמישי"? (תשובה: בכל שני וחמישי נהוג בתפילת שחרית לקרוא מפרשת השבוע)
 3. מה משותף לסרטים: "השיחה" [1974], "אפוקליפסה עכשיו [1979] ו"הסנדק 2" [1974]? (תשובה: כולם יצירות של הבמאי האמריקאי פרנסיס פורד קופולה)
 4. מי הן יפעת נץ ויעל כהן? (תשובה: מוזיקאיות, בסיסטית ומתופפת, חברותיה של ענבל פרלמוטר ללהקת "המכשפות")
 5. היכן בעולם נמצא רכס הרי הסימיאן? (תשובה: בצפון אתיופיה, בסמוך לעיר גונדר. בהרים אלו ובעיר הסמוכה להם התגוררו יהודים רבים שעלו ארצה)
 6. מי היתה הקצינה היחידה בצה"ל שענדה דרגות אלוף? (תשובה: אורנה ברביבאי, כיום שרת הכלכלה, שימשה כראש אכ"א והיתה הראשונה והיחידה עד כה שענדה דרגות אלוף. השבוע הוחלט להעלות לדרגת אלוף גם את יפעת תומר ירושלמי, שתמונה לפרקליטה הצבאית הראשית)
 7. מה זה "צִירוֹקוּמוּלוּס"? (תשובה: כך מכונים "ענני נוצה" או "ענני כבשה")
 8. מי היה צ'ארלס לוטווידג' דודג'סון? (תשובה: זהו שמו האמיתי של לואיס קרול – שם העט של מחבר "אליס בארץ הפלאות")
 9. מדוע נהוג בקרב יהדות צפון אפריקה, ובמיוחד אצל התוניסאים, לאכול קוסקוס דווקא ביום שלישי? (תשובה: בימי שלישי בתוניס לא פעלו המאפיות והקוסקוס היווה תחליף ללחם)
 10. מה הוא "תיארוך פחמן-14"? (תשובה: שיטה מדויקת להערכת גילם של ממצאים ארכיאולוגיים וגאולוגיים)
 11. ב-16 במרץ 1934 שיחקה נבחרת ישראל בכדורגל [אז "נבחרת ארץ ישראל"] את משחקה הרשמי הראשון. נגד מי הוא התקיים? (תשובה: נגד מצריים במוקדמות מונדיאל 1934. המשחק התקיים במתחם הצבא הבריטי בקהיר והפסדנו בו 7-1. בגומלין, במגרש התמרים בתל-אביב, הפסדנו 4-1)
 12. לאיזו מדינה שייך הדגל שבקישור? (תשובה: הונגריה)
 13. מהו האירוע המכונה קוֹנְקְּלָוֵה? (תשובה: התכנסות החשמנים בכנסיה הקתולית, "עד שיצא עשן לבן", לבחירת אפיפיור חדש. הפירוש המילולי של Conclave בלטינית: "האספה")
 14. מה משותף לסופרים צ'ארלס דיקנס וש"י עגנון? (תשובה: לשניהם יצירה ספרותית [רומן וסיפור קצר] העונה לשם "בין שתי ערים")
 15. באיזה שם מוכרת יותר חומצה ציטרית? (תשובה: מלח לימון)
 16. בירתה של איזו מדינה היא טיראנה? (תשובה: אלבניה)
 17. באיזה סרט ישראלי שיחקו: שלמה בראבא, ליאור אשכנזי, עלמה זק ועליזה רוזן? (תשובה: "הערת שוליים", סרטו של יוסף סידר משנת 2011 שהיה מועמד לפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר)
 18. מה מכונה "עידן הקרח הקטן"? (תשובה: תקופה של מגמת התקררות בחצי הכדור הצפוני בין המאה ה-14 למאה ה-19. היא באה לידי ביטוי בעיקר בחורפים שבהם קפאו באירופה נהרות גדולים, גם חלק מנמלי הים שלה ושל צפון מזרח ארה"ב קפאו ונסגרו, קרחונים בהיקף קילומטרים רבים צפו מול החופים בצפון אירופה. האביבים והקייצים התקצרו ואיתם גם עונות הגידול החקלאיות ומצב התזונה ביבשת הורע).
 19. מי הדמות בתמונה שבקישור? (תשובה: יעקב חזן [1899-1992]. ממייסדי ומנהיגי השומר הצעיר, הקיבוץ הארצי ומפ"ם. מהדמויות הבולטות בתולדות תנועת העבודה הציונית)
 20. איזה שיר עברי מתחיל כך? (תשובה: זוהי הפתיחה לביצוע של להקת "המכשפות" לשיר "קסם על ים כנרת", משנת 1993)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מה היה "אגם הלשון" [מכונה גם "ימת הלשון"]? (תשובה: גוף מים שנמתח לאורך השדרה המזרחית של ארץ ישראל, מצפון הכנרת עד צפון הערבה, כולל ים המלח, וכיסה במים את כל בקעת הירדן. התקיים מלפני 70,000 שנה עד לפני 14,000 שנה. סיום עידן הקרח גרם להתחממות ואידוי המים עד שנשארו ממנו רק שני אגמים קטנים – הכנרת וים המלח)