תשובות לעשרים ש"ט – 06/08/2021

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 75

 1. במצעד המשלחות המסורתי שמתקיים במסגרת טקס הפתיחה של האולימפיאדה, איזו משלחת צועדת ראשונה? (תשובה: המשלחת של יוון כמחווה לארץ שבה התקיימו המשחקים האולימפיים בעת העתיקה)
 2. בעברית, מהו אֶבְקוֹעַ? (תשובה: צאצא של בעל חיים הבוקע מביצה, דומה בצורתו לפרט בוגר ובעל יכולת תפקוד עצמאית)
 3. איזו חברת טכנולוגיה הוקמה על-ידי לארי פייג' וסרגיי ברין? (תשובה: גוגל. הוקמה בשנת 1998 ע"י שני מדעני המחשב היהודים-אמריקאיים)
 4. בשירה של רחל המשוררת "זמר", מה פירוש המילה "צֹרִי" בבית הפותח ["בֹּקֶר וָעֶרֶב לְךָ וְעָלֶיךָ, לְךָ וְעָלֶיךָ שָׁרוּ שִׁירָי: סַעַר וָדֹמִי, צַהַל וּבֶכֶה, פֶּצַע וָצֹרִי, נַחַת וּדְוָי]"? (תשובה: צֹרִי בעברית היא תרופה)
 5. בשירה של רחל המשוררת "פגישה חצי פגישה", מה פירוש המילה "מִשְׁבַּר" בבית הפותח ["פְּגִישָׁה, חֲצִי פְּגִישָׁה, מַבָּט אֶחָד מָהִיר, קִטְעֵי נִיבִים סְתוּמִים – זֶה דַי… וְשׁוּב הֵצִיף הַכֹּל, וְשׁוּב הַכֹּל הִסְעִיר, מִשְׁבַּר הָאשֶׁר וְהַדְוָי"]? (תשובה: מִשְׁבַּר בעברית הוא גל גדול או נחשול)
 6. לאיזו מדינה עיר בירה בשם ליובליאנה? (תשובה: סלובניה)
 7. איזו עיר בישראל הוקמה על ידי אגודת התיישבות יהודית אמריקאית בשם "אחוזה א' ניו יורק"? (תשובה: רעננה, בשנת 1922. הרחוב הראשי בעיר, אחוזה, נקרא על שמה)
 8. מה מכונה "איש שמן" ו"ילד קטן"? (תשובה: פצצות הגרעין שהוטלו על הירושימה ונגסאקי בסוף מלחמת העולם השניה)
 9. מה הם: "מק-קייקר", "דג ושמו זכריה" ו"האחים בוז"? (תשובה: פרקים של זהו-זה מסוף שנות השמונים שבהם הוצגו פרדויות על הסדרה והסרטים – "מק'גייור", "דג ושמו וונדה" ו"האחים בלוז")
 10. במטאורולוגיה, כיצד מכונה המשקע שאינו שלג אך נראה ומרגיש כמו ברד רך – פתיתי תלכיד של אויר, קרח וכפור? (תשובה: זהו משקע המכונה גְּרָאוּפֶּל – פתיתים של אויר, קרח וכפור אשר נופלים על הקרקע בטמפ' של 2 עד 5 מעלות צלזיוס)
 11. לאיזה משורר עברי שייך הציטוט: "עֵת חַכְלִיל יְכַסֶּה שׁוֹשַׁנִּים, אֲהָבִים אַךְ תֶּהְגֶּה הַתּוֹר, – נָגוּרָה, נִתְעַלְּסָה בַּגַּנִּים כְּתֹם עִדַּן קֶרַח וּכְפֹר"? (תשובה: זהו ציטוט משירו של שאול טשרניחובסקי, "נֵצֵאָה, נָגוּרָה שַׁאֲנָנִים")
 12. על-פי קרל מרקס ופרידריך אנגלס במניפסט הקומוניסטי, "דברי ימיה של כל חברה עד כה הם דברי הימים של __"? (תשובה: "…מלחמת המעמדות". בניתוח היסטורי מטריאליסטי, לכל תקופה בהיסטוריה האופן הייחודי לה לחלוקת החברה למעמד מנצל ומעמד מנוצל)
 13. מהו טריפטיך [או טריפיטיכון]? (תשובה: יצירת אומנות המחולקת לשלושה חלקים. הטריפטיך היה נפוץ בעיקר בקרב ציירים בתקופת הרנסנס)
 14. מה משותף למשוררים: וִיסְטֵן יוּ אוֹדֶן, טִי. אֵס. אֵלִיּוֹט, וִילְיָאם בַּטְלֶר יֶיטְס? (תשובה: כולם בריטים. מהדמויות המרכזיות בתולדות הספרות האנגלית והשירה המודרנית)
 15. בכרזה של איזה סרט ישראלי מופיעה התמונה שבקישור? (תשובה: "ואלס עם בשיר", סרטו של ארי פולמן משנת 2008)
 16. על שם מי נקרא קיבוץ ניר אליהו? (תשובה: על שם אליהו גולומב, ממייסדי ארגון "ההגנה" וממפקדיו)
 17. באיזה חלק של צרפת נמצאים האלפים הצרפתיים? (תשובה: בדרום מזרח המדינה, במשולש הגבולות עם שוייץ ואיטליה)
 18. מה מקור המושג "מחילת הארנב" [Rabbit hole] במובנו הספרותי, כמטפורה לדרך שסופה לא ידועה? (תשובה: את השימוש הספרותי הראשון במושג עשה הסופר לואיס קרול בספרו המפורסם "אליסה בארץ הפלאות")
 19. בהיסטוריה של העם היהודי, מה מכונה "ליל המשוררים"? (תשובה: הלילה של ה-12 באוגוסט 1952, בו נרצחו במוסקווה, בפקודת סטאלין, 13 משוררים וסופרי יידיש, אנשי רוח, ומנהיגים יהודים. ביניהם המשורר פרץ מרקיש והסופר דוד ברגלסון. הקבוצה מכונה "הרוגי המלכות בברית המועצות")
 20. לאיזו מדינה שייך ההמנון בקישור? (תשובה: קנדה)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מה מקור הביטוי "עונת המלפפונים"? (תשובה: מקורו באנגליה של המאה ה-19. כך כונתה העונה שבה החייטים היו מחוסרי עבודה בשל יציאת המעמד הגבוה לחופשות)