תשובות לעשרים ש"ט – 20/08/2021

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 76

 1. באיזו עיר מתרחשת עיקר עלילתם של הסרטים: ורטיגו [היצ'קוק, 1958], הארי המזוהם [סיגל, 1971] ואינסטינקט בסיסי [ורהובן, 1992]? (תשובה: בסן פרנסיסקו, קליפורניה)
 2. על מי נאמר [בתרגום חופשי מאנגלית]: "לפני עשר שנים, יחידת קומנדו פורעת חוק נשלחה לכלא על ידי בית דין צבאי בגין פשע שלא ביצעו. גברים אלה ברחו מכלא שמור היטב למחתרת בלוס אנג'לס. כיום, עדיין מבוקשים על ידי הממשלה, הם שורדים כשכירי חרב. אם יש לכם בעיה, אם אף אחד אחר לא יכול לעזור ואם תצליחו למצוא אותם, אולי תוכלו להעסיקם"? (תשובה: כך נאמר, בפתיחת כל פרק, על גיבורי סדרת הפעולה האמריקאית "A-Team" שבתרגום לעברית החד-פעמית של שנות השמונים זכתה לשם "צוות לעניין")
 3. מה משותף לכרמן, גיבורת האופרה "כרמן", ולאיזמרלדה, גיבורת הספר "הגיבן מנוטרדאם"? (תשובה: שתיהן צועניות)
 4. מה היה ההישג הספורטיבי, הייחודי לזמנו, של המתעמלת הרומניה נדיה קומנצ'י? (תשובה: נדיה קומנצ'י היתה הראשונה שקיבלה באולימפיאדה ציון עשר מושלם בתרגיל התעמלות)
 5. משה ברסקי היה החלל הראשון של דגניה. בשנת 1913 הוא נקלע למארב ונרצח בשעה שרכב ליבניאל להביא תרופה לאחד מחברי הקבוצה שחלה מאד. מי הילד שנולד בדגניה שנתיים לאחר מכן ונקרא על שמו? (תשובה: משה דיין, הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר. החבר שחלה היה שמואל דיין, אביו של משה וחברו הטוב של ברסקי)
 6. מה הקשר בין הסופרת הישראלית עמליה כהנא כרמון ובין "פעמון הזכוכית" – הרומן המפורסם של הסופרת האמריקאית סילביה פלאת'? (תשובה: גם לעמליה כהנא כרמון סיפור מפורסם בשם "פעמון הזכוכית". פורסם בקובץ סיפוריה "בכפיפה אחת")
 7. מי האיש בתמונה שבקישור? (תשובה: הצייר הספרדי סלבדור דאלי)
 8. מה הם "חתונת הדמים", "ירמה" ו"בית ברנרדה אלבה"? (תשובה: מחזותיו המפורסמים של המשורר והמחזאי הספרדי פדריקו גרסיה לורקה. שלושתם זכו לעיבודים רבים לעברית והועלו פעמים רבות על במות התיאטרון בארץ)
 9. מה שמה של מחברת הספר "המסע המופלא של נילס הולגרסון"? (תשובה: הסופרת השבדית סלמה לגרלאף [1858-1940], האישה הראשונה שזכתה בפרס נובל לספרות)
 10. מי היתה הארייט ביצ'ר סטואו? (תשובה: הסופרת האמריקאית שכתבה במאה ה-19 את "אוהל הדוד תום", הרומן שעיצב את תודעת בני זמנה ביחס לאכזריותה של העבדות בארה"ב)
 11. בסרט המיתולוגי "קרטה קיד" ובסדרת המופת המטופשת "קוברה קאי" משחקים ראלף מאצ'יו ווויליאם זבקה. מאצ'יו מגלם את דמותו של ה"קרטה קיד", דניאל לרוסו. זבקה מגלם את דמות יריבו. מה שמה של הדמות? (תשובה: ג'וני לורנס, הנער שמפסיד ללרוסו את הגביע ואת חברתו, בסרט קרטה קיד)
 12. מה הוא "טְלֶן, אֻכְּבַּר, אוֹרבִּיס, טֶרטיוּס"? (תשובה: סיפור קצר, מהידועים ביותר של הסופר הארגנטינאי חורחה לואיס בורחס)
 13. מה מכונה "התמדתו של זיכרון"? (תשובה: יצירתו המפורסמת ביותר של הצייר הספרדי סלבדור דאלי, בה נראים "שעונים נמסים")
 14. מה משותף לסרטים "לשון הפרפר" [חוסה קוורדה, 1999] ו"על תמימות וחופש" [קן לואץ', 1995]? (תשובה: שניהם עוסקים במלחמת האזרחים בספרד)
 15. מה הוא שמם העממי של זרעי הצמח "אַרַכִיס תת-קרקעי"? (תשובה: בוטנים)
 16. מה הוא שמו המוכר יותר של העץ "אלת הבָּטְנָה"? (תשובה: עץ פיסטוק. כך גם נקראים פירותיו הפציחים. שמו המדעי הוא Pistacia vera ומכאן שמו של הפרי באנגלית)
 17. מאיזה שיר עברי לקוח המשפט "משאלות נפשי בחושך נרשמות עכשיו"? (תשובה: משירה של נעמי שמר, "על כל אלה" [על הדבש ועל העוקץ]: "מרשרש אילן ברוח, מרחוק נושר כוכב, משאלות נפשי בחושך נרשמות עכשיו")
 18. מי מכונים "בני רומה" או "רומאנים"? (תשובה: הצוענים באירופה. משמעות השם "רום" בשפתם היא בן-אדם)
 19. בהיסטוריה של סין, כיצד מכונה התקופה, בין השנים 1966-1976, שבה דוכאה כל התנגדות פוליטית למנהיג המדינה מאו טסה דונג, באמצעים אלימים שצמצמו מאד את חופש הפרט, חופש הביטוי וחופש הפולחן במדינה? (תשובה: מהפכת התרבות)
 20. מפס הקול של איזה סרט מפורסם לקוח הקטע שבקישור? (תשובה: "מלתעות", סרטו של סטיבן ספילברג משנת 1975)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

עלילת איזה סרט מתרחשת בעיירה פיירוייל [Fairvale] בקליפורניה? (תשובה: פסיכו – סרטו של אלפרד היצ'קוק משנת 1960)