תשובות לעשרים ש"ט – 03/09/2021

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 77

 1. מה מכונה בתורה "יום תרועה" או "זכרון תרועה"? (תשובה: א' בתשרי – ראש השנה, עליו נאמר במקרא "יוֹם תְּרוּעָה יִהְיֶה לָכֶם" [במדבר כ"ט, א'] ו"יִהְיֶה לָכֶם שַׁבָּתוֹן זִכְרוֹן תְּרוּעָה" [ויקרא, כ"ג, כ"ד]. זהו שורש המסורת לתקוע בשופר בראש השנה)
 2. איזו יצירה מפורסמת לילדים נכתבה על-ידי המלחין הרוסי סרגי פרוקופייב? (תשובה: פרוקופייב כתב והלחין את "פטר והזאב". הסיפור מבוסס על אגדת עם רוסית אך חשיבותו החינוכית היא דווקא בהיכרות עם כלי הנגינה של התזמורת)
 3. מה משותף לסרטים הישראלים: "סאלח שבתי" [1964], "השוטר אזולאי" [1971], "מבצע יונתן" [1977], "מאחורי הסורגים" [1984], "בופור" [2007]" ו"הערת שוליים" [2011]? (תשובה: כולם היו מועמדים לפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר. אף אחד מהם לא זכה)
 4. מה זה "פָּשְׁטוֹ"? (תשובה: השפה הרשמית והנפוצה באפגניסטן)
 5. מה הפרוש המילולי לשם טאליבן? (תשובה: בפשטו, השפה הרשמית והנפוצה באפגניסטן, פירוש השם טאליבן הוא "תלמידים")
 6. לאיזה סרט שייך הפוסטר "האילם" שבקישור? (תשובה: לסרט האוסטרלי "פרסיליה מלכת המדבר" [סטיבן אליוט, 1994])
 7. אילו שני ישובים מוזכרים בשיר של ערוץ הכיבוד, "עור ברווז"? (תשובה: אשדוד וגן שורק – "אז אם בא לך לרקוד הלב, שלי בקצב שיא / ואם את מאשדוד, אז אני מגן שורק")
 8. מי הדמות בתמונה שבקישור? (תשובה: אפריים קישון [1924-2005] מהיוצרים הבולטים בתולדות הספרות והקולנוע בישראל. בין סרטיו: סלאח שבתי, השוטר אזולאי ותעלת בלאומליך)
 9. באיזה ספר, מרכזי בתולדות הספרות המערבית, יש דמות בשם "הדודה פולי"? (תשובה: "טום סויר" מאת מארק טוויין)
 10. מאיזה שיר מפורסם מאד לקוחות המילים [בתרגום חופשי לעברית]: "כשהיא פוסעת היא כמו סמבה, שמתנדנדת כל-כך במגניבות ומתנועעת כל-כך בעדינות, וכשהיא חולפת, כל אחד שעל פניו היא חולפת, נענה לה ב'אהההההה'…"? (תשובה: מהשיר "הנערה מאִיפַּנֵמָה", שירו של אנטוניו קרלוס ז'ובים, המוזיקאי החשוב בתולדות ברזיל והיוצר המרכזי של סגנון הבוסה-נובה. לשיר ביצועים רבים והמוכר ביותר הוקלט ב-1964 בליווי הסקסופוניסט היהודי האמריקאי סטן גץ – מחשובי נגני הג'ז בארה"ב)
 11. מי הם: אוטו אקמן, אוטו הנינגר וריקרדו קלמנט? (תשובה: אלו השמות הבדויים שאימץ אדולף אייכמן במנוסתו הכושלת מזרועותיהם הארוכות של המוסר, החוק הבינלאומי והעם היושב בציון)
 12. על פי המסורת היהודית, באיזה תאריך נבראו אדם וחוה? (תשובה: בא' תשרי, ראש השנה)
 13. מה הקשר בין נתיבי אילון לבין שכונת מוסררה בירושלים? (תשובה: נתיבי אילון נסללו בתל-אביב לאורך התוואי של נחל אילון. שמו הערבי הישן של הנחל הוא הוא "מוסררה")
 14. מהיכן לקוח הציטוט: “לפציפיסט אין גבול שמאחוריו יש אויב. מאחורי מה שמכונה גבול יש אנשים כמוני, כמוך”? (תשובה: אלו דבריו של ארה'לה, דמותו של הפציפיסט מהסרט "בלוז לחופש הגדול", סרטם של רנן שור ודורון נשר משנת 1987)
 15. המנצח והפסנתרן היהודי-אמריקני לאונרד ברנשטיין היה מחשובי המוזיקאים במאה העשרים. מה היתה יצירתו הפופולרית והמוכרת ביותר? (תשובה: המוזיקה שהלחין למחזמר ולסרט "סיפור הפרברים")
 16. מה חוקרים בענף המדעי המכונה "סְפֶּלֶאוֹלוֹגיָה"? (תשובה: סְפֶּלֶאוֹלוֹגיָה היא תורת המערות, וספילאולוגים חוקרים את הגיאולוגיה, הכימיה, הביולוגיה וההיסטוריה של המערות. ביוונית "ספליאו" היא מערה)
 17. כיצד מכונה במשנה המסכת שעוסקת בהלכות יום הכיפורים? (תשובה: מסכת יומא. מרביתה עוסקת בתפקידו של הכהן הגדול בבית המקדש ביום הכיפורים וחלקה האחרון בהלכות התענית והצום. בתלמוד נקראת המסכת "יומא רבה" – היום הגדול, ובתוספתא "יום הכיפורים")
 18. לאיזה ספר, מהחשובים ביותר בתולדות תרבות המערב, שלושה חלקים בשמות: "התופת", "כור המצרף" ו"גן עדן"? (תשובה: לספר "הקומדיה האלוהית" מאת דנטה אליגיירי, מראשית המאה ה-14)
 19. מאיזה סרט קולנוע קלאסי, בכיכובו של אל פצ'ינו, לקוחה התמונה שבקישור? (תשובה: מהסרט "אחר צהריים של פורענות" בבימויו של סידני לומט משנת 1975)
 20. בסיפור המולחן "פטר והזאב", איזה כלי נגינה מייצג את הציפור? (תשובה: חליל צד)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לעות עליה)

הפסקול של איזה סרט ישראלי מעוטר בשירי אלבומו של שלמה ארצי, "לילה לא שקט"? (תשובה: הסרט "לא שם זין" משנת 1987, המבוסס על ספרו, בעל אותו שם, של דן בן אמוץ)