תשובות לעשרים ש"ט – 17/09/2021

תשובות לעשרים שאלות טובות – מס' 78

 1. איזה גז מבעבע בסודה? (תשובה: בסודה, כמו במרבית המשקאות המוגזים, יש גז מסוג c2o – פחמן דו חמצני)
 2. כיצד נקבע השם האמצעי בשמותיהם של אנשים הנולדים ברוסיה או שנולדו באחת ממדינות ברית המועצות? (תשובה: בנים מקבלים כשם אמצעי את השם הפרטי של אביהם ובנות מקבלות את השם הפרטי של אִמָּן)
 3. על שם מי נקרא קיבוץ בארי? (תשובה: ברל כצנלסון ששמו העברי היה בארי)
 4. מה הפירוש המילולי לסיומת "סְטָּן" בשמות של מדינות רבות במרכז ודרום אסיה [למשל, אפגניסטן]? (תשובה: משמעות המילה "סְטָּן" בפרסית היא מקום או מדינה)
 5. מה הוא בניין AMIA? (תשובה: בניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס, ארגנטינה. ב-1994 נרצחו בו 85 בני אדם ומאות נפצעו בפיגוע טרור, מהגדולים שיצאו לפועל כנגד מטרות יהודיות בעולם)
 6. לאחר ישראל וארה"ב, מי היא המדינה השלישית בה חיים הכי הרבה יהודים? (תשובה: צרפת בה מתגוררים קרוב לחצי מליון יהודים. אחריה קנדה עם כ-400,000; בריטניה עם כ-300,000 וארגנטינה עם מעט פחות מ-200,000 יהודים)
 7. הכין נמצא הישוב "כְּפַר מוֹנָשׁ"? (תשובה: בעמק חפר, בסמוך למכללת רופין)
 8. על שמו של מי נקרא הישוב "כְּפַר מוֹנָשׁ"? (תשובה: בניגוד לסברה המקובלת, כפר מונש אינו נקרא על שמו של מונש פצ'קורינסקי, אבי הטוסטר המודרני. היישוב נקרא על-שם הגנרל האוסטרלי-יהודי ג'ון מונש. חלק ממייסדי המושב היו אוסטרלים והקרקע שלו נרכשה בתרומות של יהודי אוסטרליה)
 9. מה פירוש שמו של מסגד "אל-אקצא"? (תשובה: אל-אקצא – הקיצון. המסגד הקיצון או המסגד הרחוק ביותר)
 10. בתולדות האיסלם מה מכונה "אל-בוראק"? (תשובה: ע"פ המסורת המוסלמית זהו יצור דמוי סוס בעל כנפיים עליו רכב מוחמד ממכה לירושלים ["המסע הלילי של מוחמד"] לפני עלייתו לשמיים)
 11. בלהיטה הגדול של מדונה משנת 2005, Hung up, מסומפל קטע מוזיקלי מלהיט דיסקו ענק מסוף שנות ה-70. מהו השיר ממנו לקוח קטע זה? (תשובה: Gimme Gimme Gimme של להקת אבבא משנת 1979)
 12. מה משותף לקיבוצים כפר סאלד ולהבות חביבה? (תשובה: אלו הקיבוצים היחידים שקרויים על שם נשים. הנרייטה סאלד – מהדמויות המרכזיות ב"עליית הנוער", וחביבה רייק – לוחמת פלמ"ח ומצנחני הישוב)
 13. מהו המקור הקולנועי לביטוי "עקוב אחר הכסף" [Follow the money]? (תשובה: המקור הוא מסרטו של אלן ג'יי פאקולה משנת 1976, "כל אנשי הנשיא", שעוסק בחשיפת השחיתות של נשיא ארה"ב ניקסון ובהתפטרותו)
 14. מי היא פרנסואז בארה-סינוסי? (תשובה: ביוכימאית צרפתיה. זוכת פרס נובל לפיזיולוגיה לשנת 2008 על זיהוי וירוס ה-HIV שמחולל את מחלת האיידס)
 15. מה משותף למוזיקאים ימי ויסלר מלהקת "הבילויים" ויהלי סובול מלהקת "מוניקה סקס"? (תשובה: שניהם בנים של סופרים חשובים – המחזאי והסופר יהושוע סובול [ליל העשרים, גטו, אדם] והסופר ישראל ויסלר המכונה פוצ'ו [חבורה שכזאת, איה הג'ינג'ית])
 16. מאיזה שיר עברי לקוח הציטוט: "והוא צוחק גבורת / דורות מן ההרים / ונכלמות משתחוות המלחמות אפיים / להוד אלף שנים"? (תשובה: הציטוט לקוח מהשיר "שיר בבוקר בבוקר" ["פתאם קם אדם"] מאת אמיר גלבוע ובביצוע שלמה ארצי)
 17. מה היה שמו המלא של ג'ון לנון? (תשובה: ג'ון ווינסטון לנון)
 18. איזה רומן, מהחשובים ביותר בספרות העברית, מתחיל במילים: "אני כותבת מפני שאנשים שאהבתי כבר מתו. אני כותבת מפני שבהיותי ילדה היה בי הרבה כוח לאהוב ועכשיו כוחי לאהוב הולך למות. אינני רוצה למות"? (תשובה: מספרו של עמוס עוז "מיכאל שלי" [1968]. מהרומנים החשובים ביותר שנכתבו ונחקרו בשפה העברית. תורגם ל-33 שפות)
 19. מי הדמות בתמונה שבקישור? (תשובה: הסופר האמריקאי מארק טוויין [1835-1910]. בין ספריו: תום סויר, האקלברי פין, בן המלך והעני)
 20. איזה שיר עברי מתחיל כך? (תשובה: "ככה היא, באמצע" של להקת כוורת)

המכה ה-21 (שאלה שאי אפשר לענות עליה)

מה הן מצודת אוסישקין א' ומצודת אוסישקין ב'? (תשובה: אלו השמות המוקדמים של קיבוץ דפנה וקיבוץ דן, בצפון עמק החולה, שהיו חלק מקבוצה של יישובים באזור זה שנקראו "מצודות אוסישקין", על שמו של מנחם אוסישקין, יו"ר קק"ל דאז)